Hlavní obsah
Joe Biden Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Biden přijal nominaci na prezidenta USA. Společně překonáme dobu temna, řekl

Joe Biden přijal nominaci Demokratické strany do souboje o Bílý dům, oficiálně se tak stal vyzyvatelem prezidenta Donalda Trumpa. V projevu na sjezdu strany podle agentury DPA bývalý viceprezident Baracka Obamy uvedl, že chce být prezidentem všech Američanů, nikolik pouze těch, kteří pro něj budou hlasovat.

Joe Biden Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Reklama

Biden přijal nominaci na prezidenta USA. Společně překonáme dobu temna, řekl

„S velkou ctí a pokorou přijímám nominaci pro úřad prezidenta Spojených států,” řekl 77letý Biden v proslovu, který komentátoři označovali za nejdůležitější v jeho padesátileté politické kariéře.

Slíbil být prezidentem nejen těch, kteří mu ve volbách 3. listopadu odevzdají hlas, nýbrž všech občanů USA. „Společně můžeme překonat a překonáme dobu temna v Americe,” řekl ve video projevu přenášeném z jeho domu ve Wilmingtonu ve státě Delaware na sjezd konaný v Milwaukee.

Bidenovo vystoupení je vrcholem čtyřdenního sjezdu demokratů, který se kvůli pandemii koná ve značně omezené podobě a řečníci na něm vystupují především prostřednictvím video spojení.

V pondělí na něm vystoupila mimo jiné bývalá první dáma Michelle Obamová, která Trumpa označila za špatného prezidenta, který rozděluje a přináší zemi chaos. Během dnruhého dne sjezd Bidena oficiálně nominoval kandidátem demokratů na prezidenta. Ve středu přijala kandidaturu na viceprezidentku Kamala Harrisová, která by se v případě vítězství stala první ženou a zároveň černoškou na viceprezidentském postu.

Trump: Půjde o přežit národa

Učinil rovněž slib, že sjednotí hluboce rozdělenou zemi, dostane pod kontrolu koronavirovou pandemii a vytvoří miliony pracovních míst. Hodlá rovněž najít odpověď na „rasistickou nerovnost” v americké společnosti a rozhodně bojovat proti změnám klimatu.

Na Bidenovu nominaci regoval ve čtvrtek také současný prezident Donald Trump. Podle něj by se Biden stal pro Američany „noční můrou”. Dodal, že demokraté v případě Bidenova vítězství zničí ekonomiku, rozpustí policii a přivedou zemi k anarchii.

Trump zároveň prohlásil, že v listopadových volbách půjde o „přežití národa” a zopakoval svůj názor, že demokraté mohou volby vyhrát pouze pomocí volebních podvodů, své tvrzení ale nikterak nedoložil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků