Hlavní obsah
Předčasné hlasování na Floridě Foto: Lynne Sladky, ČTK/AP

Boj o budoucnost USA: Na Floridě začali volit prezidenta

V šesti amerických státech v začalo v pondělí hlasování o příštím šéfovi Bílého domu. Mezi nimi je také Florida – klíčový stát, kde je podpora demokratů a republikánů podle průzkumů vyrovnaná. Před čtyřmi lety zde těsně zvítězil Donald Trump.

Předčasné hlasování na Floridě Foto: Lynne Sladky, ČTK/AP

Reklama

Boj o budoucnost USA: Na Floridě začali volit prezidenta

Americký volební systém je zcela decentralizovaný, proto nejdou voliči k urnám ve všech státech ve stejnou dobu. V pondělí začalo prezenční hlasování v šesti státech – Arkansasu, Aljašce, Koloradu, Idahu, Severní Dakotě a na Floridě. Právě posledně jmenovaný stát federace je přitom pro kandidáty klíčový.

Jedná se totiž o takzvaný „swing state”, kde je podpora demokratů a republikánů historicky vyrovnaná. Právě těmto státům proto volební štáby věnují v posledních týdnech extrémní množství energie.

Před čtyřmi lety vyhrál na Floridě Donald Trump. Svou protikandidátku Hillary Clintonovou porazil o zhruba 100 tisíc hlasů. Podobně těsný výsledek byl i v předchozích dvou volbách, kdy zvítězil Barrack Obama.

Florida má třetí nejvyšší počet volitelů.

Také letos se při výběru budoucího prezidenta USA očekává velmi napínavý souboj. Podle posledního průzkumu společnosti Hill/Harris mají oba kandidáti shodně 48 procent podpory. Podle politologa Matta Goodwina je situace obdobná ve všech klíčových státech.

Ve Spojených státech není prezident volen přímo, nýbrž souborem volitelů. Největší počet volitelů mohou kandidáti získat v lidnatých státech jako Kalifornie (55), Texas (38) či New York (29) a nebo právě Florida (29)

V průběhu pondělí odvolil například Doug Emhoff, manžel kandidátky na viceprezidentku Kamaly Harrisové. Celkově již v předčasných termínech odvolilo 27 milionů lidí. To už je zhruba 20 procent všech hlasů, který byly odevzdány v roce 2016.

Může volit „mrtvý člověk”?

Kvůli zmíněným odlišnostem ve volebních pravidlech se může stát, že člověk, který odvolí předčasně, do nejzazšího termínu volby, tedy 3. listopadu zemře. To si uvědomuje například devadesátiletá Hannah Carsonová ze Severní Karolíny, která odvolila korespondenčně už minulý týden.

Doufá, že její hlas bude platit i v případě, že by se jí něco stalo. „Myslím, že bych se měla počítat, vzhledem k době, po kterou jsem tu byla,” řekla agentuře AP.

A i v této otázce se jednotlivé státy liší. V sedmnácti státech se hlasy mrtvých lidí nesmějí započítat, v deseti je taková praktika naopak explicitně povolena. Ve zbylých státech se na to žádný zákon nevztahuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků