Hlavní obsah

Jihomoravské ANO se chce vrátit do hry a nabízí post hejtmana

Jihomoravské ANO jako vítěz voleb nabídlo funkci hejtmana některé ze čtyř stran, které se dohodly na koalici bez vítězného hnutí. ANO chce tak ještě dohodnutou koalici zvrátit a vytvořit novou, aby neskončilo v opozici.

Reklama

Jihomoravské ANO se chce vrátit do hry a nabízí post hejtmana

ČTK o nabídce řekl dobře informovaný zdroj z krajské polictické scény. Oslovenou stranu ale nejmenoval. Na koalici se dohodli zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS a Svobodných a Starostů pro jižní Moravu. Hejtman Bohumil Šimek a lídr ANO jen řekl, že nebude situaci komentovat.

ANO vyhrálo volby, ale ihned po sečtení hlasů přišli s dohodou o koalici lidovci, Piráti, ODS se Svobodnými a Starostové pro jižní Moravu. Hejtmanem by měl být lídr lidovců Jan Grolich, strana byla ve volbách druhá.

ANO ale nabídlo post hejtmana někomu z dalších koaličních partnerů. Lídrem Pirátů je Lukáš Dubec, lídrem ODS Jiří Nantl a lídrem Starostů František Lukl. ČTK jejich vyjádření zjišťuje.

Piráti: dohoda platí

Dubec ČTK napsal, že Piráti žádnou takovou nabídku nedostali. "Pro nás stále platí dohoda, kterou jsme podepsali, a pokračujeme v jednání," uvedl. Nantl na dotaz ČTK odpověděl, že strana nabídku nedostala a ani by ji nepřijala, protože jedná o koalici na jiném půdorysu. "Můj volební výsledek neodpovídá tomu, abych zvažoval či usiloval o pozici hejtmana. Plně držím dohody a podporuji, aby byl hejtmanem Honza Grolich," uvedl Lukl. ČTK ještě kontaktuje lidoveckého lídra Grolicha.

Vítězství v krajských volbách obhájilo ANO s 15 mandáty. Lidovci získali mandátů 11, Piráti deset, ODS devět, Starostové sedm, Spolu pro Moravu pět, SPD i ČSSD shodně po čtyřech. Dohodnutá koalice disponuje 37 hlasy v pětašedesátičlenném krajském zastupitelstvu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků