Hlavní obsah
Volební drive-in v Ostravě Foto: Pavel Karban, Radek Plavecký, Právo

Lidé v karanténě budou moci volit i v říjnových volbách

Pokud bude před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh ministerstva vnitra schválila v pondělí vláda.

Volební drive-in v Ostravě Foto: Pavel Karban, Radek Plavecký, Právo
Lidé v karanténě budou moci volit i v říjnových volbách

„Přestože je epidemická situace každým dnem lepší a věřím, že do října uděláme za koronavirem definitivní tečku, může se stát, že bude ještě tou dobou určitá skupina voličů v karanténě. Tímto zákonem umožníme, že i oni budou moci hlasovat,“ uvedl k tomu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Způsoby zůstávají stejné jako při krajských volbách v loňském roce, tedy hlasování drive-in, v uzavřeném pobytovém zařízení nebo do zvláštní přenosné volební schránky.

Loni bylo pro hlasování z auta připraveno 78 hlasovacích míst, dvě z nich v Praze kvůli senátním volbám, zbylé po jednom v každém okrese. I když byla stanoviště připravena odbavit všech 16 000 lidí, kteří byli v karanténě, všichni této nabídky nevyužili.

V každém z krajů přijelo hlasovat v průměru 250 lidí. Voliči raději využili možnost hlasovat do přenosné volební schránky, kterou jim přivezli volební komisaři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků