Hlavní obsah
Předseda SPD Tomio Okamura Foto: Jan Handrejch, Právo

SPD hrozí pokuta

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zjistil 17 pochybení u SPD při kontrole kampaně do sněmovních voleb 2017. Vyplývá to z dokumentu úřadu, který zveřejnil v pondělí. Hnutí SPD například pozdě převedlo nevyužité peníze z volebního účtu nebo nezveřejnilo údaje o všech kandidátech hradících náklady kampaně.

Předseda SPD Tomio Okamura Foto: Jan Handrejch, Právo
SPD hrozí pokuta

Úřad může zahájit správní řízení nebo jen zadat příkaz o uložení pokuty. Ze zákona hrozí pokuta s horními hranicemi pohybujícími se ve stovkách tisíc korun.

SPD už v minulosti dostala pokutu 45 tisíc za to, že si předčasně převedla peníze z volebního účtu na účet provozní. Po uložení pokuty je hnutí vrátilo na volební účet. Nyní však chybovalo v tom, že nevyužité peníze z volebního účtu odeslalo 252 dní po konci zákonem stanovené lhůty, která vypršela loni 23. dubna.

SPD také nezahrnulo do zprávy o financování kampaně část nákladů, nezveřejnilo údaje o všech kandidátech hradících náklady kampaně, nezahrnulo tam některé faktury, neuvedlo zadavatele ani zpracovatele tiskovin, neuvedlo všechny poskytovatele bezúplatného plnění, včas nezveřejnilo údaje o některých dárcích nebo užilo peníze z volebního účtu na něco, co nesouviselo s kampaní.

Dohledový úřad už na jaře informoval, že kvůli pochybnostem provede přímou kontrolu u šesti stran v souvislosti s kampaní do voleb 2017. Kromě SPD se to týkalo ANO, ČSSD, ODS a mimo Sněmovnu také Realistů a zemanovců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků