Hlavní obsah
Marek Benda Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Exšéf poslanců ODS Marek Benda ve Sněmovně zůstane, Bárta chybí

I přes neúspěch ODS se zasedne Marek Benda, bývalý šéf poslaneckého klubu strany, znovu ve Sněmovně. Důvěru mu dali voliči, kteří jej z desátého místa pražské kandidátky za pomoci preferenčních hlasů poslali na volitelné místo. Neuspěl naopak šéf VV Vít Bárta, který vedl kandidátku hnutí Úsvit v Plzeňském kraji.

Marek Benda Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Exšéf poslanců ODS Marek Benda ve Sněmovně zůstane, Bárta chybí

Okamura však popřel, že by spojení sil s Bártou bylo chybou. Podle něj byl Bárta odstaven, když v pozici ministra začal rozkrývat předražené zakázky, a stal se tak "obětí politicko-ekonomické mafie". "Chtěl jsem mu dát možnost veřejně se obhájit," vysvětlil jejich spolupráci.

Vít Bárta

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Bývalý šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda zůstane i nadále v Poslanecké sněmovně. Podařilo se mu získat dostatek preferenčních hlasů. Politik, který figuroval na desátém místě pražské kandidátky občanských demokratů, se probojoval až na čtvrtou pozici. Ta jako poslední zajistila v Praze ODS místo ve Sněmovně. Benda získal přes 5300 přednostních hlasů. Čtyřiačtyřicetiletý právník zasedá v dolní komoře Parlamentu přes 20 let.

Benda rozjel účinnou kampaň

Benda pár dní před volbami rozjel "kroužkovací" kampaň, podporu mu vyjádřil například šéf senátorů a člen grémia ODS Jaroslav Kubera. V podstatě se mu povedl podobný úspěch jako v posledních sněmovních volbách v roce 2010, kdy kandidoval až ze 17. místa. Preferenční hlasy tehdy Bendu vynesly až na šesté místo, které mu zaručilo místo v Poslanecké sněmovně.

Poprvé usedl Benda do poslanecké lavice v roce 1990, od roku 2002 dva roky ve Sněmovně nebyl. V roce 2004 se do dolní komory Parlamentu vrátil. O sedm let později se stal předsedou ústavně právního výboru Sněmovny. Od prosince 2012 do srpna 2013 byl předsedou poslaneckého klubu ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků