Hlavní obsah
Volební model v září 2019 podle agentury MEDIAN ve srovnání s výsledkem voleb. Foto: Martin Havelka, Novinky

ANO posiluje, volby by vyhrálo před Piráty a ODS

Vítězem voleb by se v září podle volebního modelu společnosti Median stalo hnutí ANO se ziskem 31 procent hlasů. Piráti by dostali 13,5 a ODS 12,5 procenta. Do Sněmovny by se dostaly i všechny nyní zastoupené strany.

Volební model v září 2019 podle agentury MEDIAN ve srovnání s výsledkem voleb. Foto: Martin Havelka, Novinky
ANO posiluje, volby by vyhrálo před Piráty a ODS

SPD průzkum přiřkl podporu 7,5 procenta, ČSSD sedm a KSČM 6,5 procenta. Trojice STAN, TOP 09 a KDU-ČSL by podle agentury měla shodnou podporu 5,5 procenta.

Z dalších stran průzkum zmínil dvouprocentní podporu Zelených a 1,5 procenta pro Trikolóru.

Posílení ANO může souviset s Čapím hnízdem

Výsledek ANO znamená posílení, v srpnovém průzkumu Medianu dostalo hnutí 29,5 procenta.

„Posilování ANO 2011 může souviset s rozhodnutím žalobců v kauze Čapí hnízdo. Jestli se jedná o jednorázový nárůst preferencí spojený právě s touto událostí, nebo zda půjde o dlouhodobý trend, nám ukážou až volební modely v následujících měsících,“ shrnul Median, který zaznamenal rovněž sestupný trend podpory hnutí SPD.

V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast, by hnutí ANO útočilo na zisk okolo 33 procent, potenciál Pirátů je 19,5 a ODS 17 procent. V případě SPD dosahuje 12, u ČSSD 9 a KSČM 8 procent. Hnutí STAN by teoreticky mohlo oslovit až 10,5 procenta lidí, TOP 09 rovných 10 procent a lidovci 7,5 procenta.

Hypotetická volební účast by dosáhla 64 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků