„Za rok touto dobou nás čeká experiment, který si na nás vymysleli dámy poslankyně a páni poslanci. Čas rychle letí a my musíme vzít naši budoucnost do svých rukou,“ ohání se bojovými hesly autoři internetových stránek proti státním maturitám.

Argumenty odpůrců

Důvody, proč zakladatelé státní maturitu nechtějí, jsou dva. Jako jeden z hlavních problémů uvádí skupina, že studenti, učitelé i ředitelé škol jsou nedostatečně informováni o průběhu státní maturity. Přitom školení pedagogů jsou plánovaná na léto, zhruba deset měsíců před státní zkouškou.

Panuje také všeobecné přesvědčení o nedostatečném zajištění průběhu a vyhodnocování zkoušek a s ním souvisí strach o zajištění regulérnosti zkoušky. Někteří studenti se obávají možnosti zmanipulování výsledků, či prosáknutí podoby testů na veřejnost ještě před zahájením zkoušek.

Lze také těžko zaručit, že se test některého studenta pedagogovi neztratí. Bývalý ministr Liška nyní říká, že přinejmenším do jeho odchodu po pádu vlády byly státní maturity připraveny dobře a studenti dostatek informací mohli a mohou získat od ředitelů a učitelů na svých školách.

Demonstrace na Palackého náměstí

Logickým vyústěním této napjaté situace je tak již několikátá demonstrace. Pochod proti státní maturitě proběhl dnes 19. června ve 12 hodin na Palackého náměstí v Praze. Příští rok bude maturovat celkem zhruba 100 000 studentů, je otázkou, kolik bojovníků proti státní maturitě vedou promyšlené důvody a kolik současný trend.

Autoři skupiny na Facebooku neodpověděli na jediný dotaz, který jim naše redakce zaslala. A mnohé příspěvky na diskusní síti Facebook nechtěně svou jazykovou úrovní potřebu jistého přezkoušení spíše vnucují. „...Státní maturita je hovadina a polityci v té vládě mají bordel už tak dost třeba by nebylo na škodu udělat nějakou tu defenestraci...:-D kdysi to vždicky pomohlo tak proč né dnes....“.

Iniciativa běží nejen na Facebooku

„Já naprosto souhlasím s odkladem. Státní maturity nejsou špatné - jejich účel je mimo jiné usnadnit přijetí na vysoké školy. Má to momentálně ale háček… Nebo spíše několik…,“ píše na webu uživatelka s nickem Veronika na blogu nechcemestatnimaturitu.blog.cz. Ostatní komentáře na internetové stránce vyjadřují velmi podobný názor.