Každoročně se letních škol v Kalifornii zúčastní přes 200 tisíc studentů. Jedním z hlavních pozitiv letních škol je, že se do výuky v rámci prázdninových kurzů zapojují i rizikové skupiny dětí a mládeže, které by jinak mohly podlehnout svodům drog či zločineckých gangů.

"Příslušníci komunit s nízkými příjmy mají jen málo možností se vzdělávat a tento typ služeb je pro ně velmi důležitý," uvedl Ron Fairchild, výkonný ředitel oddělení National Center for Summer Learning na Johns Hopkins University, které se zaměřuje na organizaci letních škol.

Vzhledem k tomu, že Kalifornii trápí vysoký rozpočtový schodek, řada organizátorů letních škol nebude moci na své kurzy čerpat peníze z veřejných fondů. Kalifornská hospodářská krize tak dolehne na i na oblast vzdělávání. Kromě studentů doplatí na rušení letních kurzů i učitelé. Více než tisíc pedagogů využívá možnosti vyučovat v letních školách k prázdninovému přivýdělku. Mnoho z nich letos o své sezónní zaměstnání přijde.

Očekává se, že k omezení letních škol dojde i v ostatních 49 ostatních státech USA, i když ne v takové míře jako v Kalifornii.