K dnešnímu dni se pro využití NSZ ve svém přijímacím řízení rozhodlo 51 fakult vysokých škol, 50 v České republice, jedna na Slovensku. Podle tiskového mluvčího společnosti Scio Bohumila Kartouse je však možné, že ještě několik dalších přibude. „S některými fakultami stále jednáme. O Národní srovnávací zkoušky projevily zájem, ujasňujeme si, jakým způsobem by zkoušky chtěly využít. Nejsou to však jen fakulty, výsledky Národních srovnávacích zkoušek bude uznávat patrně také několik vyšších odborných škol, i když v jejich případě nebudou pro uchazeče zřejmě povinné.“

Z jednapadesáti fakult přibližně téměř polovina Národními srovnávacími zkouškami své přijímací řízení nebo jeho část nahrazuje, 27 dalších účast v těchto zkouškách nevyžaduje, ale dosažený výsledek uchazeči započte, případně jej přijme s dobrým výsledkem v NSZ bez dalších přijímaček.

Uchazeči nechávají rozhodnutí na poslední chvíli

„Uzávěrku jsme prodloužili na základě žádostí uchazečů. Řada z nich nechává přihlášení na poslední chvíli. S blížící se uzávěrkou se vždy množí počet přihlášek, ale někteří si vzpomenou pozdě. A tak jim tímto krokem chceme vyjít vstříc,“ říká Kartous.

Uchazeči jsou často zvyklí komunikovat ve věci přijímacího řízení jen s fakultou, ale v případě Národních srovnávacích zkoušek to nemusí stačit. „Informace o přijímacích zkouškách, které pořádá sama fakulta, musí samozřejmě garantovat ona. Společnost Scio zase garantuje informace o Národních srovnávacích zkouškách. A tak se uchazeči potřebují obracet na nás.“ O všech termínech i případných posunech je možné se dovědět vždy na internetových stránkách www.scio.cz/nsz. Tam lze také vyplnit e-mail pro zasílání takových informací.

Zmešká-li student i nynější prodlouženou uzávěrku, může se přihlásit k nějakému z dalších termínů NSZ. Nejbližší je 7. února s uzávěrkou v lednu. Krajním řešením je využít tzv. „lastminute přihlášky“ nebo „mimořádné přihlášky“ k NSZ. Takové řešení je ovšem velmi drahé, student tak přeplatí několikanásobně základní cenu zkoušky.

Test Obecných studijních předpokladů

V prosincovém termínu NSZ lze vykonat pouze tento test. Je také zařazen ve všech ostatních termínech, v nich je možné se zúčastnit i dalších předmětů (matematiky, základů společenských věd, biologie, fyziky, chemie či cizích jazyků). „Test obecných studijních předpokladů je ze strany fakult vůbec nejžádanější, a proto je zařazen ve všech termínech. Právnické fakulty jej například požadují v kombinaci s testem ze základů společenských věd,“ vysvětluje Bohumil Kartous.

Více informací získáte na www.scio.cz/nsz.