Hlavní obsah

Před 130 lety zachvátily Národní divadlo plameny

Prahu zachvátilo zděšení a následně obrovský smutek. Národní divadlo, chloubu každého z Čechů, hořelo. Úsilí mnoha českých umělců, proběhnuvší veřejné sbírky i finanční dary vlastenců byly zmařeny. Zmizely pod ohnivými plameny. Psal se nešťastný 12. srpen roku 1881.

Před 130 lety zachvátily Národní divadlo plameny

"Zalkej, vlasti! Zastři sobě tvář, Čechie! Veliké Národní divadlo shořelo!" Tak tehdy oznamovaly zdrcující neštěstí divadla Národní listy.

Zkáza Národního divadla, které bylo toužebným přáním řady českých generací, byla veřejností považována za národní neštěstí. Třicet let na něj lidé sbírali „takřka po krejcaru.“ Požár přišel nečekaně, dva měsíce po slavnostním otevření.

Požár vzplanul na střeše Národního divadla dne 12. srpna 1881 v odpoledních hodinách. Zcela vyhořely dřevěné části střech, železná konstrukce střechy se propadla dovnitř budovy. Z části bylo zničeno i vnitřní vybavení divadla, jeviště i hlediště včetně dekorací k chystané premiéře Libuše.

PONDĚLÍ: Muž jezdí na rampě ve skateparku v Arizoně.

Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Neopatrní klempíři

Zachoval se vestibul, foyer, lodžie, archiv, šatna a divadelní kancelář. Hasiči zachránili i mnoho uměleckých děl. Za škodu pak První česká vzájemná pojišťovna vyplatila téměř 300 tisíc zlatých.

U zrodu katastrofy stálo bezpečnostní opatření, instalace módní novinky hromosvodu. Traduje se, že klempíři Václav Zinniburg a Emil Jenisch, kteří končili 12. srpna práci na střeše, špatně uhasili dřevěné uhlí v kamínkách na letování.

V dřevěném uhlí ale při nedostatečném uhašení zůstane žhavé jádro, které se může znovu rozhořet, což se podle vyšetřovatelů také stalo. Měděný okap se od uhlíků rozžhavil a od něj se vznítilo dřevěné bednění střechy.

Oba klempíři byli soudem uznáni vinnými a byl jim uložen trest týdenního vězení zostřený dvěma půsty. Také museli zaplatit soudní výlohy.

Stín pochybností

Oheň zpozorovali kolem šesté hodiny odpoledne. Hasič Kořínek při obchůzce divadlem ucítil kouř a v provazišti nad jevištěm zahlédl plameny. Hlásič v budově sepnul v 18:37.

Mezi prvními, kdo hasili oheň na střeše, byl také sochař Bohuslav Schnirch, autor Trig, které zdobí divadlo dodnes. Bohužel, divadlo se už uhasit nepodařilo.

Národní divadlo

Foto: Profimedia.cz

Český národ se ale sebral rychle. Během pouhých čtyř týdnů uspořádal lid novou rozsáhlou sbírku na znovuzřízení Národního divadla. Některé legendy vypráví, že peníze se začaly vybírat, ještě když budova divadla doutnala.

Za necelý měsíc se sešlo přes milion zlatých a do dvou let stálo Národní divadlo opět v celé kráse, dokonce vylepšené o elektrické osvícení.

Zajímavosti 12. srpna

Svátek: Klára

 

Významné události:

1833 v USA bylo založeno město Chicago

 1978 v Praze byl otevřen historicky první úsek linky metra na trase A, vedl ze stanice Dejvická na Náměstí Míru

2006 začala v pořadí druhá libanonská válka, šlo o ozbrojený konflikt mezi židovským státem Izrael a muslimským teroristickým hnutím Hizballáh operujícím na území Libanonu

 

 Významná narození:

1971 Pete Sampras (americký tenista, dlouholetá světová jednička na žebříčku ATP, jeho bitvy s rivalem Andre Agassim vešly do tenisové historie)

1993 Ewa Farná (česká popová zpěvačka)

Celou nehodu od počátku provázelo velké množství náhod a nejasností. Expertiza, kterou v roce 1982 ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu provedl spisovatel literatury faktu Miroslav Ivanov, prokázala, že od neuhašených oharků budova vzplanout nemohla.

Odsouzení řemeslníci tak byli patrně nevinní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků