William Shatner se narodil 22. března 1931 v Montrealu v Kanadě Anně, rozené Garmaiseová, a Josephu Shatnerovi, který se živil jako výrobce oblečení. William má dvě sestry Joy a Farlu. Shatnerovy kořeny pocházejí z Evropy, z Rakouska, Polska, Maďarska a Ukrajiny. Jeho prarodiče z otcovy strany emigrovali do Kanady, kde své jméno poangličtili a z příjmení Schattner vzniklo Shatner.

William získal bakalářský titul v oboru obchodu a podnikatelství na McGill University, kde se za studií začal věnovat divadlu. Vystupoval zde v divadelní společnosti Royal Mount Theater Company. Ihned po škole nastoupil do Národního divadla v Ottawě, kde ztvárnil hlavní mužské role v Shakespearovských hrách jako například Kupec benátský nebo Jindřich V., za kterého získal Cenu nejslibnějšího herce (Most Promising Actor). Debutoval i v New Yorku na Brodwayi ve hře Tamburlaine, díky které se ho všimlo studio 20th Century Fox a podepsal s ním sedmiletý kontrakt.

V současné době tráví Shatner nejvíce času na svém ranči v Kalifornii.

V současné době tráví Shatner nejvíce času na svém ranči v Kalifornii.

FOTO: fotobanka Profimedia

Na počátku své kariéry se oženil s Glorií Randovou, s kterou má tři dcery Leslie Carol, Lisabeth Marii a Melanii. Líbánky strávili ve Skotsku, kde měl William zároveň vystoupení na Festivalu v Edinburgu jako Jindřich V. Když se vrátili do New Yorku, Shatner začal účinkovat v mnoha seriálech jako Goodyear Playhouse, Circle Theatre nebo The Defenders.

Drsné začátky v televizi se vyplatily

Shatnerovým filmovým debutem je snímek The Butler’s Night Off z roku 1951, za první významnou roli je ale považován nejmladší bratr Karamazových Alexej ve filmu Bratři Karamazovi od Richarda Brookse z roku 1958. Aby Shatner nepropásl šanci zahrát si i v pořádném americkém westernu, který v tu dobu vládl v Hollywoodu, naučil se jezdit na koni a slaňovat.

Další dva roky se věnoval opět divadlu, na Shatnera čekaly role na Brodwayi. Zahrál si v Tajném životě Suzie Wongové, Výstřelu do tmy a v Idiotovi. Na počátku 60. let se objevil v několika filmech a samozřejmě musel plnit smlouvu se studiem, byl proto obsazován i do seriálů. Pak ale přišla role, díky které je bezpochyby nejznámější, kapitán James T. Kirk ze Star Treku.

Seriál Star Trek (1966-1969)

Seriál Star Trek (1966-1969)

FOTO: fotobanka Profimedia

První řada seriálu Star Trek se natáčela v letech 1966-1969. Po jejím dokončení však Shatner nemohl najít uplatnění, přecházel z jedné televizní role do druhé. V roce 1973 se opět vrátil k roli Kirka, i když jenom jako dabér, když se studio rozhodlo udělat i animovaný seriál o vesmírné lodi Enterprise. Shatner se poté zase vrátil k televizním roličkám a hlavně k divadlu, které ho uklidňovala.

Star Trek mánie

V osobním životě to také neměl lehké. Jeho první žena Gloria ho opustila v době natáčení seriálu Star Treku a umřel mu otec. V roce 1973 si už vzal svou druhou ženu Marcy Laffertyovou, s kterou měl nejdelší vztah, celých 21 let byli svoji. Roku 1979 natočil první celovečerní film Star Trek a přišel tedy i návrat kapitána Kirka v podání Williama Shatnera. Filmové studio Paramount bylo k tomuto kroku dotlačeno fanoušky, kteří chtěli opět prožívat dobrodružství na lodi Enterprise.

Star Trek: Film (1979)

Star Trek: Film (1979)

FOTO: fotobanka Profimedia

Star Trek VII.: Generace (1994)

Star Trek VII.: Generace (1994)

FOTO: fotobanka Profimedia

Celkem se natočilo sedm celovečerních filmů Star Trek, poslední v roce 1994, v kterých hlavní roli ztvárnil Shatner. Pátý snímek dokonce sám režíroval, což mu vyneslo Zlatou malinu za nejhorší režii a za nejhoršího herce v hlavní roli. V 90. letech se vrátil k televizním rolím. Osobní život také procházel změnou, když se v roce 1994 rozvedl. Roku 1997 se oženil potřetí s Nerine Kiddovou, která zemřela utonutím v bazénu po požití alkoholu a valia o dva roky později. Shatnerova poslední a současná manželka je Elizabeth Martinová, s kterou se oženil v roce 2001. Seznámili se krátce poté, co oba ovdověli, sblížila je láska ke koním.

Na plátna kin se Shatner vrátil v roce 2000, když si zahrál malou roli v akční komedii Slečna drsňák. Jako moderátor Miss USA se vrátil i v druhé Slečně drsňák, můžeme říct, že role bývalé hvězdy mu slušela. V letech 2004-2008 hrál v seriálu The Practice Dennyho Craneho, za kterého získal cenu Emmy. O rok později za stejnou roli, ale v jiném seriálu, ve volném pokračování Kauzy Boston vyhrál opět cenu Emmy a Zlatý glóbus za nejlepší vedlejší roli v dramatickém seriálu. Roku 2009 obdržel Streamy Award za nejlepší webové reality seriály.

Slečna drsňák (2000)

Slečna drsňák (2000)

FOTO: fotobanka Profimedia

Hvězda Williama Shatnera na Kanadském chodníku slávy.

Hvězda Williama Shatnera na Kanadském chodníku slávy.

FOTO: fotobanka Profimedia

William Shatner se snažil v showbusinessu protlačit i jako hudebník, producent a již zmíněný režisér. Je autorem řady knih, spousta je autobiografií, kde popisuje své zkušenosti s natáčením Star Treku. Další jsou sci-fi romány, ale také populárně naučná literatura. William Shatner má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy za svůj přínos v televizním odvětví. Hvězdu má také na Kanadském chodníku slávy, kterou si zasloužil za to, že je první kanadský herec, který hrál ve třech úspěšných televizních seriálech na třech různých stanicích.