V roce 1801 italský astronom objevil vůbec první planetku, kterou pojmenoval podle římské bohyně plodnosti a úrody Ceres. Giuseppe Piazzi byl také řeholníkem a matematikem. Založil vlastní observatoř v Palermu a stal se tak velmi významnou osobou v historii astronomie. Vždyť na jeho počest byla tisící objevená planetka pojmenována Piazzia.

Už roku 1596 vyslovil Johanes Kepler myšlenku, že oblast mezi Marsem a Jupiterem není zcela prázdná. I další generace astronomů byly o tom zcela přesvědčeny. Ale až o dvě století později byly všechny jejich domněnky potvrzeny. Od té doby se ve vesmíru každým rokem našlo několik planet a planetek. Každých 10 let se jejich počet téměř zdvojnásobí.

Slavný astronom byl především matematikem

Cesta Guiseppeho Piazzia k objevu první planetky však nebyla vůbec jednoduchá. Nejsou žádné záznamy o tom, že by se kdy tento řeholník zajímal o astronomii. Na univerzitě v Palermu byl jmenován profesorem matematiky, to ho zcela pohltilo. Od rána do večera přednášel a věnoval se pouze svým studentům.

Kariéru astronoma zahájil až svou tříletou cestou po Evropě, kdy se setkal s významnými hvězdáři té doby, jakými byli Messier či Cassini. Po návratu do rodné země založil vlastní observatoř a zařídil ji těmi nejlepšími přístroji, které si přivezl od samotného Jesse Ramsdena.

Planetka Ceres se nachází mezi planetami Jupiter a Mars. Ilustrační foto

Planetka Ceres se nachází mezi planetami Jupiter a Mars. Ilustrační foto

FOTO: Reuters

Dráhu astronoma započal ověřováním přesnosti Wollastonovy hvězdné mapy. Tato mapa obsahovala řadu chyb, a proto se jeho práce stala velice náročnou a precizní, kdy jednu hvězdu pozoroval třeba i týden. Právě i díky Piazziovy píli si 1. ledna 1801 všiml nového objektu ve sluneční soustavě, který popsal jako hvězdu s jasností hvězd osmé velikosti. Druhý den však zjistil, že se hvězda pohnula, a tak začal s pozorováním, které trvalo 24 dní se stejným výsledkem. Když se však chtěl dnes už světoznámý astronom pochlubit se svým objevem světu, jeho planetka byla schovaná za Sluncem. Až za rok 31. prosince 1801 jeho odhalení potvrdil W. M. Olbers.

Všichni si mysleli, že Piazzi našel osmou planetu naší sluneční soustavy. To však byla mýlka a dnes už všichni víme, že planetka Ceres je největší v pásu mezi Marsem a Jupiterem a je tudíž první objevenou planetkou.