Hlavní obsah
Škody po listopadovém zemětřesení v Íránu Foto: Pouria Pakizeh, ČTK/AP

Zpomalení zemské rotace může přinést více zemětřesení, varují vědci

Nepatrné zpomalení rotace Země v příštím roce by mohlo vyvolat více zemětřesení, než je jejich průměrný výskyt. Podle serveru Live Science to naznačuje výsledek nového výzkumu, který byl prezentován na nedávném výročním zasedání Americké geologické společnosti. Předchozí zpomalení zemské rotace v posledním století se totiž časově shodovala s vyšším počtem zemětřesení.

Škody po listopadovém zemětřesení v Íránu Foto: Pouria Pakizeh, ČTK/AP
Zpomalení zemské rotace může přinést více zemětřesení, varují vědci

„Počet zemětřesení, k nimž došlo v uplynulém století každý rok, je dobře znám. Množství změn rotace Země je také velmi dobře známo,“ uvedl spoluautor vědecká zprávy, geofyzik Roger Bilham, který působí na státní univerzitě v coloradském Boulderu.

„My jsme tedy jen porovnali dva dobře známé přehledy čísel a informovali o zajímavé a užitečné souvislosti,“ dodal.

Rovník se snadno smrští, tektonické desky nikoli

Základní myšlenka spočívá v tom, že když se rotace Země mírně zpomalí, rovník se smrští. Avšak tektonické desky se nesmršťují tak snadno, což znamená, že se okraje desek stlačují. Přestože stlačování není obrovské, zvyšuje napětí na hranicích desek, na které už působí tlak – tedy tam, kde jsou zemětřesení pravděpodobnější.

Bilham a jeho kolegyně Rebecca Bendicková z Montanské univerzity v Missoule zkoumali historii zemětřesení sedmého nebo vyššího stupně od roku 1900.

V průměru bylo od roku 1900 ročně kolem 15 velkých zemětřesení. Avšak v určitých obdobích planeta zažila ročně 25 až 35 zemětřesení o síle větší než sedm stupňů. Při bližším pohledu tým vědců zjistil, že tato období se shodují s dobou, kdy se Země otáčela pomaleji – což znamená, že dny byly o něco delší.

Až 20 intenzivních zemětřesení v příštích letech

Změny v rychlosti rotace mohou způsobovat klimatické jevy jako například El Niño, oceánské proudy a proudy v roztaveném jádru planety.

El Niño je původní název jevu, který má za následek zeslabení studeného oceánského Peruánského (Humboldtova) proudu a s tím související oteplení tamních vod.

Když se pohyb tekutin zrychluje, pevná Země musí svůj pohyb zpomalit. „Protože Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) sleduje délku dne na mikrosekundy, lze tato zpomalení rotace Země předpovídat pět let dopředu,“ vysvětlil Bilham.

Na základě těchto dat Země nyní vstupuje do období delšího zpomalení rotace. Výsledkem je, že příští rok může být více zemětřesení. Zatímco v průměru lze ročně počítat s přibližně 15 zemětřeseními o síle sedm či více stupňů, v příštích čtyřech letech se může vyskytnout 20 zemětřesení s touto intenzitou.

Ověřit myšlenku

„Vědět, že zemětřesení budou v příštích pěti, šesti nebo sedmi letech hojnější, je užitečné. Pokud plánovací úřady měst uvažují o vylepšení budov, aby byly bezpečnější při zemětřeseních teď nebo za deset let, pak znalost toho, že se blíží větší množství těchto jevů, je přinutí jednat spíš teď než později,“ říká vědec.

„Je to velmi zajímavý možný účinek,“ konstatoval geofyzik Stanfordovy univerzity v Kalifornii Amos Nur. „I když se rotace změní málo, hmotnost Země a setrvačnost jsou tak velké, že není nutná velká změna v rotaci, aby nastala změna v napětí.“

Vědci podle Nura, který se uvedeného výzkumu nezúčastnil, ještě vědí málo o tom, co zemětřesení spouští, a neumějí je předvídat, takže by bylo nemožné definitivně spojit nějaké zemětřesení s rotací Země. Přesto existují způsoby, jak tuto základní myšlenku vědců ověřit.

„Následujícím krokem by mělo být vrátit se a pokusit se modelovat, co se děje s napětím uvnitř Země, když se změní její rotace. To není absurdní. Je to zcela možné,“ tvrdí Nur.

Poslední velké zemětřesení, konkrétně o intenzitě 7,3 stupně, se odehrálo v polovině listopadu v Iráku a Íránu. V jeho důsledku přišlo o život nejméně 530 lidí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků