Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Živočichové nestačí držet tempo s klimatickými změnami. Alarmující, varuje odborník

Klimatické změny mohou v budoucnu ohrozit živočišné druhy, některé dokonce i vyhubit. Živočichové na tyto změny totiž často nejsou schopni včas a adekvátně reagovat. Vyplývá to ze studie týmu 64 vědců, která vyhodnocovala reakce živočichů na měnící se klima pomocí analýzy více než 10 tisíc odborných výzkumů. Členem mezinárodní skupiny je i Peter Adamík z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Živočichové nestačí držet tempo s klimatickými změnami. Alarmující, varuje odborník

„Výsledky studie jsou alarmující. Živočichové sice běžně reagují na měnící se klima tak, že například hnízdí dříve, než tomu bylo před několika lety, ale tyto reakce nejsou dostatečné. Jako by nestačili držet tempo s měnícím se klimatem,“ popsal Adamík.

Pro řadu živočichů je v průběhu roku typické střídání životních událostí jako zimní spánek, přílet na hnízdiště, doba hnízdění či vyvádění mláďat.

Výzkumníci získali podrobné informace o časování těchto událostí z dosud publikovaných studií a vztáhli je k probíhajícímu tempu klimatických změn. Zaměřili se i na to, zda jsou změny v časování životních událostí spojeny se změnou v přežívání a v počtu mláďat.

Vše začíná dříve

„Jednoznačně vidíme, že v mírném pásmu jsou narůstající teploty spojeny s posuny biologických událostí, jako je například časování hnízdění, a to na začátek roku. Všechno začíná dříve,“ shrnula hlavní autorka studie Viktoriia Radchuková z Leibniz-Institutu v Berlíně.

Studie ovšem poukazuje na to, že změny u ptáků jsou skutečně o něco pomalejší, než by odpovídalo síle měnícího se klimatu. Hrozí proto, jak upozorňuje olomoucká univerzita, že mnoho organismů může být v dlouhodobém měřítku vystaveno nepřízni osudu a v důsledku toho může docházet k poklesu početnosti živočišných druhů.

Vědci podle Adamíka doufají, že jimi nashromážděný a veřejně dostupný datový soubor bude motivovat výzkum k podrobnějším pracím o dopadu globálních klimatických změn na živočichy – a pomůže tak najít cestu k možné ochraně ohrožených druhů.

Výsledky společné studie uveřejnil prestižní odborný časopis Nature Communications.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků