Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Jana Plavec, AV ČR

Začal online festival Týden mozku

V pondělí 15. března začal 22. ročník festivalu Týden mozku. Přináší sérii přednášek, kupříkladu na téma spánkové medicíny či vzniku bolesti, rovněž workshop trénování paměti, různé virtuální prohlídky a filmy. Akce, která potrvá do neděle 21. března, je letos kvůli pandemii poprvé kompletně online.

Ilustrační snímek Foto: Jana Plavec, AV ČR
Začal online festival Týden mozku

Hlavní část programu tvoří 13 popularizačních přednášek. Psychiatr Cyril Höschl například pohovoří o příčinách, rozvoji i léčbě deprese, psychiatrička Hana Papežová se zaměří na téma poruch příjmu potravy. Přednáška Eduarda Zvěřiny bude věnována možnostem neuorochirurgie.

Dojde i na téma humanoidních robotů, výzkumu toho, jak vzniká bolest, nebo pokroků ve spánkové medicíně. Přednášky si lidé mohou pustit přes Facebook festivalu nebo YouTube kanál Akademie věd ČR. Na programu jsou těž online diskuze.

Trénování paměti a efektivní metody učení

V plánu je i doprovodný program. Nabídne online workshop trénování paměti a efektivních metod učení. Jedna z přednášek se věnuje třeba sestavování textů, jejichž všechna slova začínají na stejné písmeno.

Další příspěvky budou např. o možnostech využití psychedelik v psychiatrii, současných poznatcích o akutní ischemii či počítačovém využití elektrické aktivity mozku.

Festival pořádá Akademie věd ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Je součástí Brain Awareness Week, celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech ve výzkumu mozku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků