Hlavní obsah
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Vláda se chystá posílit mezinárodní spolupráci univerzit se zeměmi mimo EU

Vláda chce posílit mezinárodní spolupráci vysokých škol se zeměmi mimo EU, tedy se státy v Severní a Jižní Americe nebo Asii. Ministerstvo školství do konce roku vytvoří koncepci, řekla na čtvrtečním slavnostním zahájení akademického roku 2016/2017 ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Chce také jednat o změnách ve financování VŠ, například rozdělování peněz mezi fakultami. Ohodnocení učitelů na pedagogických fakultách považuje za nepřijatelně nízké.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Vláda se chystá posílit mezinárodní spolupráci univerzit se zeměmi mimo EU

Mezinárodní spolupráce vysokých škol by se měla rozvíjet oběma směry, tedy výjezdy českých studentů do zahraničí i působením zahraničních odborníků na českých univerzitách. Měl by se rozšířit okruh mimo Evropu, na kterou je zaměřena většina současných programů.

„Víme, že v rámci konkurenceschopnosti a v rámci zajímavých dalších destinací jsou právě Severní Amerika, Jižní Amerika nebo asijské země progresivní. Ostatní zahraniční univerzity a státy mají strategie, jak posílit studium na těchto univerzitách. Myslíme si, že naši studenti mají co nabídnout a že by naše univerzity mohly být zajímavou destinací pro studenty z těchto zemí,” uvedla ministryně.

Zpracovat koncepci podpory zahraničních výjezdů ministerstvu školství uložil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Potřebujeme podpořit talentované studenty, kteří mají na to, studovat na zahraničních vysokých školách, a vytvořit jim pro to podmínky. Nemůžeme ztrácet talenty,” poznamenal.

Vysoké školství si jako jediné nepolepší

Předseda České konference rektorů Tomáš Zima upozornil, že větší otevřenosti univerzit brání stagnace rozpočtu vysokých škol. V roce 2017 získají ze státního rozpočtu asi 21,4 miliardy korun, což je stejná částka jako letos. Jediný rozdíl je v tom, že je napevno zakotvena v rozpočtu.

Valachová znovu přislíbila, že bude usilovat o navýšení výdajů na vysoké školství pro rok 2018. Chtěla by se přiblížit tomu, aby měly školy osmnáctiprocentní podíl v kapitole ministerstva školství. S akademiky plánuje také jednat o reformě financování vysokých škol. Mimo jiné o tom, jak se v akademických senátech rozdělují peníze mezi fakulty.

Při analýze výdělků pedagogických pracovníků na vysokých školách totiž zjistila velké rozdíly mezi fakultami. „Průměrná mzda, jak byla zjištěna za období 2011 až 2015 na vysokých školách, je 41 800 korun. U odborných asistentů na pedagogických fakultách ty nejnižší částky jsou ale pouhopouhých 25 tisíc korun,” řekla.

Výdělky pedagogů připravujících budoucí učitele považuje za nepřijatelné. Zástupci vysokých škol si při projevech posteskli, že vysoké školství si jako jediné z veřejných sektorů v roce 2017 nepolepší. Vzhledem k navýšení výdajů na regionální školství a sport se podíl na rozpočtu resortu propadl pod 14 procent.

Stížnost rektorů na vízovou politiku ČR

Ministerstvo školství bude v roce 2017 rozdělovat 147,8 miliardy korun. Při zachování stejného stavu v rozpočtu 2018 by podíl 18 procent znamenal 26,6 miliardy korun.

Rektoři českých vysokých škol si zároveň stěžují na vízovou politiku Česka, která podle nich často komplikuje zahraničním studentům a pedagogům působení na tuzemských školách.

Vyzvali proto ministerstvo školství, aby o těchto problémech jednalo s ministerstvy zahraničí a vnitra. Na tyto problémy už dříve upozorňovala i Rada vysokých škol.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků