Hlavní obsah
Vybraní býčci z farmy Libora Urbánka z Katova na Brněnsku s chytrými obojky. Foto: Právo

Vědci testují chytré obojky na býčcích

Chytré obojky by v budoucnu mohly ulehčit práci chovatelům býků a zároveň jim ušetřit nemalé peníze. Zatím se využívaly především u dojnic. Obojek sleduje zdravotní stav zvířete a upozorní chovatele na případné problémy ještě dříve, než u něj plně propukne nemoc. Odborníci z brněnské Mendelovy univerzity je nyní testují na býčcích farmáře Libora Urbánka z Katova na Brněnsku. Chová 300 býků, přičemž obojek má na krku 60 telat.

Vybraní býčci z farmy Libora Urbánka z Katova na Brněnsku s chytrými obojky. Foto: Právo
Vědci testují chytré obojky na býčcích

Zjednodušeně řečeno funguje vše tak, že obojky snímají životní funkce býčků. Data se přes anténu přenášejí do počítače a zobrazují se u každého zvířete jako křivka v grafu. Pokud je něco v nepořádku, vychýlení křivky je výrazné. Signalizuje, že je nutná pomoc chovatele.

„Ten už ve stádu hledá díky obojku konkrétní zvíře. Může jej izolovat. Někdy jde o krátkodobé zvýšení teploty nebo jiný lehký problém. Chovatel v první fázi nasadí levné vitaminy. Většinou se zvířeti brzy uleví. Ani není nutné volat veterináře,“ řekl Právu Daniel Falta z Mendelovy univerzity, který se využitím obojků u býčků zabývá.

Bez obojků je situace mnohem náročnější. Chovatel nejprve zaregistruje zvíře, které se straní stáda a je malátné. V první fázi čeká, zda se stav nezlepší a většinou zmešká chvíli, kdy lze celý problém vyřešit jen s pomocí vitaminů. Při propuknutí nemoci je pak nutné volat veterináře a prohlédnout celé stádo v daném boxu či výběhu. To vše stojí peníze.

Obojek přijde na zhruba 2500 korun. Telata jej potřebují jen v prvních měsících života, kdy se mění jejich jídelníček, dospívají a jsou tedy náchylná na nemoci. Obojek lze sundat, když dosáhnou váhy okolo 250 kilogramů, tedy ve čtvrtém až pátém měsíci života. Déle, s ohledem na bezpečnost chovatele, již býci mít ani obojek nemohou. Na jatka jsou odváženi při dosažení tělesné hmotnosti 600 až 800 kilogramů, tedy zhruba ve věku 1,5 roku.

Velké úspory za veterináře

Obojky se zatím využívaly u dojnic. „Důvodem je to, že chovatelé vědí, že za litr mléka mají devět korun. Vidí okamžitý efekt a jsou ochotni do obojků pro dojnice investovat. U býků tento okamžitý efekt není. Nicméně se šetří za veterináře a léky. Náš výzkum je sice v počátcích, ale již jasně ukazuje, že úspory mohou být obrovské. Budeme proto muset naše chovatele přesvědčit, aby obojky kupovali i mladým býčkům,“ dodal Falta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků