Hlavní obsah
Megalara garuda Foto: Dr. Lynn Kimsey, Dr. Michael Ohl

Vědci objevili obří vosu s gigantickými kusadly

Vědci objevili na indonéském ostrově Sulawesi dosud neznámý druh obří vosy s gigantickými kusadly, která může dorůst až do velikosti šesti centimetrů. Vosu, která je až pětkrát větší, než je obvyklé, popsala americká bioložka Lynn Kimseyová.

Megalara garuda Foto: Dr. Lynn Kimsey, Dr. Michael Ohl
Vědci objevili obří vosu s gigantickými kusadly

Její německý kolega Michael Ohl našel jeden přes osmdesát let starý exemplář tohoto hmyzu v berlínském Přírodovědném muzeu.

Vosa, pro kterou odborníci vybrali jméno Megalara garuda, patří k čeledi kutilkovitých. Od ostatních příslušníků této čeledi se ale natolik liší, že jí byl vyhrazen vlastní druh.

Největší zvláštností jsou hlavně obří kusadla, která mají samci a nejspíš je užívají při páření se samičkami nebo při obraně. O chování těchto vos se však zatím nic bližšího neví, protože entomologové je ještě nikdy nezpozorovali v přírodě živé.

Kusadla vosy Megalara garuda

Foto: Dr. Lynn Kimsey, Dr. Michael Ohl

Vosa popsaná v nejnovějším vydání odborného časopisu Zookeys má ve vědeckém světě zvláštní osud. Jeden její exemplář totiž ležel nepovšimnutý v berlínském muzeu už od 30. let minulého století, aniž by se jím odborníci blíže zabývali. Teprve nyní hmyz popsal zaměstnanec muzea Michael Ohl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků