Hlavní obsah
Ilustrační snímek ze stáží. Foto: Archiv Otevřené vědy

Vědcem na zkoušku už na střední. I letos Akademie věd nabízí studentské stáže

Akademie věd ČR vyzvala středoškoláky, kteří se chtějí stát vědcem, aby se přihlásili na odborné stáže v rámci projektu Otevřená věda. Odborníci z této instituce si pro žáky připravili všemožná témata – od antropologie přes biologii, robotiku, historii až po zoologii. Už během střední školy tak mají studenti příležitost poznat, jak se dělá věda a jaký výzkum v současnosti probíhá.

Ilustrační snímek ze stáží. Foto: Archiv Otevřené vědy
Vědcem na zkoušku už na střední. I letos Akademie věd nabízí studentské stáže

Otevřená věda letos slaví 15 let a ani pandemie covidu ji nezastavila. Stáže na pracovištích Akademie věd se v době nouzového stavu na jaře přizpůsobily situaci a probíhaly online: formou konzultací, diskusí, studia literatury – a přes prázdniny při uvolnění také praxí v terénu i v laboratořích.

Nyní až do 30. listopadu se středoškoláci mohou na webu hlásit na stáže pro rok 2021. Letos se na ně cílí mottem: „Buď hrdinou své doby!“

„Buď na rok vědcem Akademie věd. Vyzkoušej si, jak se dělá věda. Získej zajímavé zkušenosti a odbornou praxi. Přihlas se na stáž, může ti to pomoct při výběru budoucí profese i při přijímacím řízení na vysokou školu,“ láká AV ČR středoškoláky.

Stačí si na webovém portálu vybrat téma, vyplnit přihlášku a připojit motivační dopis. Na své si mohou přijít jak zájemci o biologii, chemii, fyziku a techniku, tak o historii, filozofii či sociologii.

Pracovník Akademie věd si je vybere na celý rok

Vědci si následně vybírají nejvhodnějšího kandidáta pro stáž. Student ji může absolvovat sám nebo spolu s dalšími dvěma kolegy v rámci malého vědeckého týmu. Stáže startují v lednu 2021 a trvají po celý rok včetně prázdnin.

Středoškoláci mají příležitost osobně poznat nejen samotné vědce, ale také laboratoře a knihovny, dostat se k zajímavým odborným materiálům a získat praxi.

Nina Fárová, Sociologický ústav AV ČR, lektorka stáží Otevřené vědy.

Foto: Archiv Otevřené vědy

Stáže Otevřené vědy probíhají pod přímým vedením vědkyň a vědců po celém Česku. „Vedení stáže pro středoškolské studující byla skvělá zkušenost, kterou můžu určitě doporučit,“ poznamenala lektorka Nina Fárová ze Sociologického ústavu AV ČR.

„Do programu se často hlásí velmi motivovaní studující, kteří mohou být dobrou pomocnou rukou ve výzkumu. Stáží v sociálních a humanitních vědách se každoročně vypisuje poměrně málo (v porovnání s vědami technickými a přírodními) a je o ně tedy velký zájem. Už se moc těším, kdo se na moji stáž přihlásí letos,“ dodala.

Sourozenci Lukačevičovi.

Foto: Archiv Otevřené vědy

Ambasadory stáží Otevřené vědy se letos stali mladí vědci – a sourozenci –Aneta a Jan Lukačevičovi, s nimi i studentka VŠCHT a influencerka Tereza Koubková alias Holka z Letné, která se mj. věnuje popularizaci vědy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků