Hlavní obsah
Trachypithecus popa. Foto: AFP PHOTO / THAUNG WIN, Profimedia.cz

V Asii objevili nový druh kočkodana, jeho DNA čekala v Londýně na objevení sto let

Nově odhalený primát z jihovýchodní Asie u podčeledi hulmanů dostal vědecké jméno Trachypithecus popa. Podle stanice BBC však výzkumníci krátce poté museli konstatovat, že jde o tvora kriticky ohroženého ztrátou stanovišť a lovem. Na světě má zbývat maximálně 250 posledních exemplářů.

Trachypithecus popa. Foto: AFP PHOTO / THAUNG WIN, Profimedia.cz
V Asii objevili nový druh kočkodana, jeho DNA čekala v Londýně na objevení sto let

Nový druh zvířete, které se živí listy a je charakteristické skvrnami kolem očí připomínajícími brýle a šedavě zbarvenou srstí, byl nyní objeven na sopce Popa v Myanmaru (Barmě). Na základě rozsáhlého terénního průzkumu v Myanmaru a informací z muzeí jej tým potvrdil jako dříve nezaznamenaný druh opice.

Vědci kvůli tomu mj. studovali DNA stoletého opičího vzorku v londýnském Přírodopisném muzeu, který skutečně patřil nově pojmenovaným druhům. Na rozsáhlé genetické studii spolupracovalo Německé centrum pro primáty při Univerzitě v Göttingenu s britskou neziskovou organizací Fauna & Flora International.

Poutní místo

Primát je součástí rodu Trachypithecus a existují pouze čtyři jeho malé populace. Hlavní skupina (cca 100 kusů) žije na vyhaslé sopce Mount Popa v Myanmaru, ale její stanoviště je ohroženo a hrozí jí proto vyhynutí. Totéž i těm ostatním.

Popa je vyhaslá sopka, která se vyznačuje významnou přírodní rezervací a posvátným poutním místem. Tento „Olymp jihovýchodní Asie“ je dle náboženských představ místních obyvatel sídlem 37 mocných duchů, nazývaných nátové.

Popa, vyhaslá sopka vysoká 1518 m n. m.; hora je porostlá pralesem, který obývají opice. Na jejím úpatí se nachází skalní suk Taung Kalat vysoký 737 metrů, na jehož vrcholu byl vybudován buddhistický klášter. K poslední erupci došlo roku 442 př. n. l.

Foto: Profimedia.cz

Roberto Portela Miguez, hlavní kurátor odpovědný za savce v Přírodopisném muzeu v Londýně, uvedl, že předchozí práce se zaměřovaly pouze na několik druhů rodu Trachypithecus. „Možnost spolupracovat s tak velkou skupinou kolegů z celého světa nám umožnila nashromáždit a probádat více informací z více vzorků a poskytnout jednu z nejkomplexnějších studií o tomto rodu,“ prohlásil.

„I když existují jemné fyzické rozdíly, jako je zbarvení srsti, délka ocasu, velikost stoliček a tvar lebky, až genetická práce byla klíčem k prokázání, že se jedná o nový druh,“ vysvětlil Miguez. Dodal, že vzorek z Londýna použitý jako součást této studie pochází z roku 1913 a získal jej jihoafrický zoolog Guy C. Shortridge (1880–1949).

Skutečnost, že analýza DNA vzorků v Přírodopisném muzeu vedla k tomu, že byl Trachypithecus popa prohlášen za nový druh, potvrdil podle serveru The Daily Mail i vedoucí vědecký pracovník zmíněného německého centra Christian Roos.

Ohrožená zvířata

Rod Trachypithecus je druhově nejbohatší a nejrozšířenější mezi asijskou čeledí kočkodanovitých. Vědci získali vzorky a kompletní mitochondriální DNA všech 20 známých druhů těchto úzkonosých opic.

Z kriticky ohrožených hulmanovitých můžeme dále zmínit např. guerézu červenohlavou (Piliocolobus rufomitratus), kahaua mentavejského (Simias concolor), langura duka (Pygathrix nemaeus) či langura indočínského (Rhinopithecus avunculus).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků