Hlavní obsah

Tyranosauři možná žili ve smečkách jako vlci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington

Masožraví dinosauři z rodu tyranosaurů patrně nebyli osamělí lovci, jak se dlouho předpokládalo, ale spíš poměrně společenští tvorové jako kupříkladu moderní vlci. Vyplývá to z nové studie výzkumníků z americké Arkansaské univerzity, napsal list The Guardian.

Foto: Profimedia.cz

Kostra druhu Tyrannosaurus rex na ilustračním snímku

Článek

Paleontologové s teorií týkající se života těchto obávaných predátorů přišli při zkoumání naleziště v chráněné přírodní oblasti Grand Staircase-Escalante National Monument v americkém státě Utah.

S pomocí geochemické analýzy kostí a hornin zjistili, že zdejší četné fosilie patří tyranosaurům, kteří uhynuli ve stejnou dobu.

Shromažďování v těžkých časech

Aby mohli vědci potvrdit, že zvířata udržovala čilý a stálý společenský život, bude však zapotřebí dalších důkazů, uvedla bioložka Kristi Curryová Rogersová.

„Je možné, že tato zvířata žila nedaleko sebe, aniž by cestovala jako jedna společenská skupina, a shromáždila se jenom v těžkých dobách, kdy ubývalo zdrojů,” vysvětlila vědkyně.

Kostra postrachu druhohor se vydražila za tři čtvrtě miliardy

Koktejl

Bohaté naleziště zkamenělin v Utahu objevil v roce 2014 paleontolog Alan Titus, od té doby zde vědci odkrývají další a další pozůstatky dávných ještěrů.

„Považuji to za nález, který se vám povede jen jednou za život. Pravděpodobně už další natolik vzrušující a vědecky významné místo jako tohle za svůj profesní život nenajdu,” prohlásil Titus.

Byli na to dost chytří?

Teorie o tom, že tyranosauři žili ve společenstvích, se poprvé mezi paleontology objevily před 20 lety v návaznosti na objev desítek zkamenělin těchto predátorů v kanadské Albertě. Podpořil je pak nález dalšího masového pohřebiště v americké Montaně.

Mnoho odborníků však teorii zpochybňuje, protože se domnívají, že dinosauři neměli dostatečnou mozkovou kapacitu na to, aby dosáhli sofistikovaných společenských interakcí.

Asteroid vyhubil dinosaury, umožnil ale vznik deštných pralesů, tvrdí studie

Věda a školy

Kromě tyranosauřích pozůstatků vědci v Utahu objevili také fosilní pozůstatky sedmi druhů želv, několika druhů ryb a rejnoků, dva další exempláře dinosaurů a téměř kompletní kostru mladého zástupce rodu deinosuchus – vyhynulých obřích krokodýlů z období svrchní křídy.

Na rozdíl od tyranosaurů ale ostatní zvířata podle všeho neuhynula ve stejnou dobu.

Ten, kdo naháněl strach. V Patagonii našli lebku llukalkana

Věda a školy

Paleontologie zažívá celkově docela žně. Na jihu Argentiny v oblasti Patagonie se např. podařilo, jak jsme letos psali, odrýt pozůstatky lebky masožravého dinosaura jménem Llukalkan aliocranianus. Stejně jako Tyrannosaurus rex byl dvounohý s velmi krátkými horními končetinami, ve srovnání s obřím T. rexem byl ale pořád jen středně velký.

Odhaduje se, že vážil mezi jednou a pěti tunami, byl tak podle stanice BBC o něco lehčí než třeba dospělý slon africký.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám