Hlavní obsah
Slavná pohřební maska faraona Tutanchamona Foto: Profimedia.cz

Tutanchamonovo tělo po zfušovaném nabalzamování samo vzplálo uvnitř rakve

Tělo faraóna Tutanchamona podle posledních vědeckých poznatků samo vzplálo uvnitř sarkofágu poté, co balzamovači fušersky odflákli zaopatření jeho ostatků na věčnost. Použili oleje a vonné esence, které se po chemické reakci vznítily. Vědci také přišli na to, že faraón zřejmě zemřel při “dopravní nehodě”.

Slavná pohřební maska faraona Tutanchamona Foto: Profimedia.cz
Tutanchamonovo tělo po zfušovaném nabalzamování samo vzplálo uvnitř rakve

Britský egyptolog Chris Naunton zkoumal ostatky faraóna Tutanchamona a došel k závěru, že egyptští balzamovači sice nejprve ze zemřelého krále udělali mumii, nicméně po jejím vložení do sarkofágu provedli nevědomky i kremaci. Výsledky jeho bádání budou zveřejněny v televizním dokumentu, který odvysílá britská stanice Chanel 4 příští neděli.

Tutanchamon byl málo výrazný panovník jinak velmi významné 18. dynastie. Zemřel v roce 1323 př. n. l. po devíti letech vlády, úřad nicméně zastával spíše formálně, neboť na trůn nastoupil v pouhých deseti letech. Jeho jméno získalo nesmrtelnost tím, že v roce 1922 archeolog Howard Carter objevil jeho neporušenou hrobku se všemi poklady.

Tělo na cucky

Naunton prozkoumal Tutanchamonovu mumii moderními technologiemi, pořídil rentgenové snímky a použil i počítačovou tomografii. Z výsledků testů usuzuje, že příčinou faraónovy smrti byla nehoda. Měl zemřít pod úzkým a těžkým kolem, pravděpodobně ho tedy přejel kočár. Není vyloučeno, že k tomu došlo v bitvě.

“Domníváme se, že ho přejelo kolo vozu ve vysoké rychlosti. A to ho zabilo. Jeho tělo bylo na cucky, což představovalo pro balzamovače vážný problém,” řekl Naunton.

Z dosavadní dokumentace vyplývalo, že Tutanchamonova lebka byla proražená, což vedlo k domněnkám o vraždě. Nyní se uvažuje o tom, že tato rána byla způsobena až po smrti. Stopy odhalující jeho skon vedou spíš k jeho trupu. Má totiž nejen zpřelámaná žebra na levé straně, ale navíc mu chybí i hrudní kost.

„Přes veškerý zájem o Tutanchamonovu mumii byl její podivný stav dlouhá léta přehlížen. Možnost, že by jeho tělo po zpackané mumifikaci samo vzplálo krátce po pohřbu, byla zcela nečekaná,“ řekl vědec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků