Hlavní obsah
 

Trojice kosmonautů se vrátila z ISS

V kazašské stepi ve čtvrtek přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz MS-09, v němž se na Zemi vrátili tři kosmonauti. Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst se na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vypravili v červnu a zajistili mimo jiné vyložení zásilek z nákladních lodí Progress, Dragon a Cygnus.

 
Trojice kosmonautů se vrátila z ISS

Prokopjev přivezl z ISS vzorky materiálu z otvoru, který byl za dosud neobjasněných okolností vyvrtán v plášti rakety Sojuz. Spolu s kolegou Olegem Kononěnkem vzorky odebral při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru. Analyzovat je mají experti z laboratoří ruské tajné služby FSB.

Záznam: Astronauti vystoupili z ISS do kosmu, aby prohlédli díru na kosmické lodi Sojuz

Video: NASA

Kvůli zhruba dvoumilimetrové trhlině v létě unikl vzduch a v ISS klesl tlak. Posádka nebyla v ohrožení a trhlinu brzy hermeticky zakryla. Původně se uvažovalo o tom, že otvor v plášti lodě mohl způsobit náraz mikrometeoritu. V současnosti se podle ruských médií zkoumají hypotézy o poškození pláště lodi jak zvenčí, tak zevnitř, v obou případech není vyloučen zlý úmysl ani chyba při vrtání.

Americká vesmírná agentura NASA uvedla, že všichni členové posádky jsou v dobrém stavu. Absolvují nicméně nezbytnou zdravotní prohlídku a teprve poté se budou moci vrátit domů.

Druhý pokus v březnu

Američanka Serena Auňónová Chancellorová strávila ve vesmíru 197 dní a na palubě vesmírné stanice se podílela na stovkách vědeckých pokusů. Jak poznamenala agentura Reuters, Američané, pokud jde o dopravu svých astronautů na orbitální komplex, se nyní musejí spoléhat na ruské rakety a kosmické lodě Sojuz. Od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 čekají na vlastní nové lodě.

Přistávací modul v kazašské poušti

Foto: Shamil Zhumatov, ČTK/AP

Kromě Kononěnka na palubě ISS zůstali Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Další expedice se k nim má připojit v březnu příštího roku. Jejími členy mají být i Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague, kteří se v říjnu kvůli poruše Sojuzu s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi.

Problémy tehdy nastaly několik minut po startu. Po oddělení prvního stupně nosné rakety nastala podle ruské kosmické agentury Roskosmos "neobvyklá událost", selhal jeden z motorů druhého stupně. Následně se automaticky aktivoval záchranný systém, díky němuž se Sojuz MS-10 po balistické dráze vrátil na Zemi. Posádka sice byla v pořádku, Ovčinin a Hague nicméně stejně raději strávili noc v nemocnici na Bajkonuru kvůli dalšímu pozorování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků