Hlavní obsah
 

Superúplněk si podmanil noční oblohu

Zajímavý nebeský úkaz si připravil 9. březen. V pondělí mohli být lidé svědky tzv. superúplňku, kdy je Měsíc k naší planetě o něco blíže než obvykle a vypadá jasnější i větší. Zdaleka ne všude v Česku byly optimální podmínky pro pozorování, agentura AP ale nabízí video s působivým jevem, který byl vidět na noční obloze nad egyptskou Káhirou.

 
Superúplněk si podmanil noční oblohu

Podle amerického vesmírného úřadu NASA dochází k fenoménu superúplňku neboli superměsíce tehdy, když se fáze úplňku časově shoduje s nejbližším přístupem Měsíce k Zemi na jeho oběžné dráze kolem ní.

Jaká byla podívaná u nás? „Pokud vezmeme časový horizont od 20. hodiny do půlnoci, výborné podmínky díky bezoblačné obloze či malé oblačnosti byly na jihozápadě, západě území, místy ve Středočeském kraji a v Praze. Naopak na Vysočině a na Moravě a ve Slezsku převládala velká oblačnost,“ sdělila Novinkám Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

„Jenže my měli v okolí Prahy hodně mraků, úplněk vycházel dost zakrytý,“ posteskl si Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.

„Ani já neuspěl, počasí tentokrát moc nepřálo,“ doplnil pro Novinky astrofotograf Petr Horálek, který běžně kosmické úkazy fotí.

Snímek superúplňku v Rasoškách nedaleko Jaroměře

Foto: Zdeněk Bardon

Štěstí se naopak usmálo například na amatérského astronoma a astrofografa Zdeňka Bardona, který svůj úlovek zaslal Novinkám.

„Snímek superměsíce jsem pořídil na zahradě svého domu v Rasoškách kousek od Jaroměře (Královéhradecký kraj) dalekohledem a fotoaparátem,“ popsal.

Tři superměsíce za sebou

Letošní jaro každopádně může být velkou potěchou pro ty, kteří rádi sledují obří a jasné úplňky nad horizontem. Od března do května totiž budeme moci pozorovat hned tři superúplňky po sobě.

První ze tří tedy nastal 9. března, když byl Měsíc vzdálený od Země 357 404 kilometrů. To 8. dubna bude vzdálen ještě o dalších 369 kilometrů méně, bude obíhat Zemi ve vzdálenosti jen 357 035 km. Bude tak naší planetě nejblíže od loňského února a pokud vyjde počasí, půjde o nejpůsobivější superúplněk roku.

Květnový superúplněk nastane 7. května, to už bude však Měsíc od nás vzdálen o více než čtyři tisíce kilometrů více, konkrétně 361 184 kilometrů. Běžně se vzdálenost Země - Měsíc udává jako 384 400 km.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků