Hlavní obsah
Ministryně školství Kateřina Valachová vystoupila 27. října na schůzi Poslanecké sněmovny v Praze. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Sněmovna podpořila povinný předškolní rok i jednotné středoškolské přijímačky

Sněmovna v prvním kole podpořila navzdory zejména pravicové kritice novelu školského zákona, podle níž má být od roku 2017 povinný poslední rok mateřské školy. Ve stejném roce se mají sjednotit přijímací zkoušky na střední školy. O čtyři roky později se má zavést povinná maturita z matematiky. Předlohu podporovanou školskými odbory před dalším schvalováním projedná školský výbor dolní komory.

Ministryně školství Kateřina Valachová vystoupila 27. října na schůzi Poslanecké sněmovny v Praze. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Sněmovna podpořila povinný předškolní rok i jednotné středoškolské přijímačky

Předseda ODS a exministr školství Petr Fiala označil návrh za nesmyslný a byrokratický pokus o centralizované řízení školství, které kvalitu vzdělávacího systému nezlepší.

„Neexistuje pro to žádný relevantní důvod. Jenom nějaká ideologická posedlost, která vede k tomu, že prostě co nejdříve je potřeba mít děti v nějakém zařízení, které spravuje stát,” uvedl Fiala, který neúspěšně navrhoval zamítnutí novely.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) si od povinného roku v mateřské škole slibuje snížení počtu odkladů pro nástup do základní školy, které se týkají zhruba každého čtvrtého předškoláka, lepší adaptaci dětí při přechodu na základní školu a také zmírnění sociálních rozdílů mezi dětmi.

Míst má být podle ministryně celkově dostatek

Povinný předškolní rok vzdělávání podle Valachové neznamená rozšíření povinné školní docházky, jak se někdy uvádí, a bude mít své výjimky. Individuálně vzdělávané předškolní děti nebo děti z lesních školek by se musely během prosince až ledna podrobit přezkoušení v mateřské škole.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola se chce zasadit o to, aby lesní školky byly plnohodnotnou alternativou. „Trvám na tom, že lesní mateřské školy jsme nezachránili proto, aby dítě chodilo první dva roky do lesní mateřské školy a pak muselo přejít do nějaké státní kamenné,” prohlásil.

Nárok na mateřskou školu by měly mít během příštích tří let také čtyřleté a tříleté děti. Valachová k námitkám o nedostatku míst ve školkách uvedla, že stát do infrastruktury mateřských škol investuje jednu miliardu korun a další peníze z unijních fondů.

Problém bude pouze ve velkých městech a jejich okolí, celkově má být ale míst více než dostatek, ujišťovala poslance.

Objektivnější přijímačky

Od jednotných přijímacích zkoušek na střední školy ministerstvo očekává objektivnější zjištění předpokladů pro studium jednotlivých uchazečů. Jednotné testy z češtiny a matematiky vytvoří a dodá Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), stát by to mělo podle Valachové 21 miliónů korun.

Výjimku by měly mít střední školy s talentovou zkouškou, tedy konzervatoře, umělecké školy a sportovní gymnázia. Fiala se dotazoval, proč by z matematiky musely být zkoušeny třeba i adeptky zdravotnických škol.

Poslanec ČSSD Josef Novotný doporučoval, aby místo přijímacích zkoušek byly zohledněny spíše výsledky srovnávacích testů pro žáky devátých tříd základních škol.

V návaznosti na jednotné přijímací zkoušky by měla být zavedena povinná maturita z matematiky, a to od jara 2021. Má se to týkat oborů, v nichž se matematika vyučuje v dostatečném rozsahu, u ostatních bude zavedena později.

Maturanti pak mají mít tři povinné předměty pro společnou část zkoušky, vedle matematiky ještě češtinu a cizí jazyk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků