Hlavní obsah
Kometa C/2019 Q4 (Borisov) Foto: Canada-France-Hawaii Telescope

Sluneční soustavou sviští zřejmě další návštěvník z cizího hvězdného systému

Naše Sluneční soustava má pravděpodobně dalšího návštěvníka z cizího hvězdného systému. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Evropská kosmická agentura (ESA) ohlásily novou kometu mířící ke Slunci, která je zřejmě z jiné soustavy. Vesmírného objektu si povšiml amatérský astronom z Krymu Gennadij Borisov, který již objevil vícero komet. Kometa předběžně dostala jméno podle něj.

Kometa C/2019 Q4 (Borisov) Foto: Canada-France-Hawaii Telescope
Sluneční soustavou sviští zřejmě další návštěvník z cizího hvězdného systému

Nově ohlášená kometa nese oficiální označení C/2019 Q4 (Borisov). Letí rychlostí 150 tisíc kilometrů v hodině a o víkendu se nacházela zhruba 420 milionů kilometrů od Slunce.

Zemi podle odborníků mine s velkým odstupem ještě za oběžnou dráhou Marsu. Maximální přiblížení ke Slunci vědci očekávají v prosinci, poté se kometa začne vracet zpět do mezihvězdného prostoru.

Úřad NASA upřesňuje, že k onomu maximálnímu přiblížení dojde konkrétně 8. prosince a bude činit asi 300 milionů kilometrů.

Poměrně krátce po vesmírném poslu Oumuamua

V roce 2017 astronomové ohlásili objev tělesa 1I/2017 U1, které je známé pod názvem Oumuamua, což je havajský termín pro posla. Vědci tehdy dospěli k závěru, že je to první objevené vesmírné těleso nepocházející ze Sluneční soustavy.

Objev nové komety nepocházející ze Sluneční soustavy po tak krátké době vede k domněnkám, že takovéto mezihvězdné návštěvy nemusejí být nijak výjimečné.

První mezihvězdný objekt pojmenovaný Oumuamua, který byl zaznamenán při průletu Sluneční soustavou.

Foto: ESA/Hubble, NASA, ESO, M. Kornmesser

Podle dřívějších vyjádření astronomů Oumuamua přiletěla ze směru od souhvězdí Lyry a z naší soustavy míří k souhvězdí Pegase. Těleso 14. října 2017 minulo Zemi ve vzdálenosti kolem 24 milionů kilometrů, což je přibližně šedesátinásobek vzdálenosti Země od Měsíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků