Hlavní obsah
"Reakce zahraničních vědců byly velmi pozitivní. Řada z nich se shodla na tom, že způsob a průběh hodnocení byly opravdu na světové úrovni," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová. Foto: Michaela Říhová, Právo

Šanci získat miliardy z EU má celkem 38 vědeckých projektů

Celkem 38 vědeckých projektů má velkou šanci získat 28 miliard korun z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství zveřejnilo názvy všech projektů, které prošly náročným mezinárodním hodnocením a postupují do závěrečné fáze posuzování. Je mezi nimi třeba nejvýkonnější laser světa, institut na výzkum biomateriálů nebo superpočítačové centrum.

"Reakce zahraničních vědců byly velmi pozitivní. Řada z nich se shodla na tom, že způsob a průběh hodnocení byly opravdu na světové úrovni," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová. Foto: Michaela Říhová, Právo
Šanci získat miliardy z EU má celkem 38 vědeckých projektů

V Česku by mohlo vyrůst až devět špičkových vědeckovýzkumných center, takzvaných center excelence, a 29 center regionálních. Například nové Biotechnologické a biomedicínské centrum (Biocev) Akademie věd Univerzity Karlovy, které by mělo za 3,25 miliardy korun vyrůst u Vestce u Prahy, nabídne práci 500 lidem. Zabývat se zde budou mimo jiné buněčnou biologií, virologií nebo tkáňovým inženýrstvím.

Při zkoumání buněk nebo terapií nádorů bude využitelný také nejvýkonnější laser světa (Extreme Light Infrastructure - ELI). Laser, jehož výkon by měl být až stokrát větší, než dosud mají největší zařízení tohoto druhu, by měl stát 6,9 miliardy korun. Postaven bude v Dolních Břežanech.

Mezi velké projekty patří třeba i Mezinárodní centrum klinického výzkumu, který si podala Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V moravské metropoli by měl za 6,5 miliardy korun vzniknout také Středoevropský technologický institut (CEITEC) zaměřený na biomateriály a robotické systémy využitelné při náročných operacích.

Svá želízka v ohni má v boji o evropské miliardy i Vysoká škola báňská - technická z Ostravy, která připravuje jedno z nejmodernějších superpočítačových center na světě. Zde by se zpracovávaly výpočetní úlohy například pro oblast bezpečnosti a zdraví obyvatelstva, průmysl a vývoj nových léčiv.

Centra žádají o tři až sedm mliard

Průměrně žádají centra excelence o tři až sedm miliard korun. Podle vrchního ředitele sekce řízení operačních programů EU Jana Vituly se však může v závěrečném hodnocení snížit dotace až o 30 procent.

"Reakce zahraničních vědců byly velmi pozitivní. Řada z nich se shodla na tom, že způsob a průběh hodnocení byly opravdu na světové úrovni," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová.

Praha znovu ostrouhá

Zároveň upozornila, že pravidla EU neumožňují, aby z těchto dotací čerpala i Praha, protože je to bohatý region. Přitom právě v hlavním městě je největší koncentrace vysokých škol a vědeckých ústavů. Některé projekty podpořené z evropských fondů jsou proto budovány v blízkosti hlavního města. Ministerstvo se prý snaží podporovat pražské instituce i ze svých zdrojů, aby byl rozvoj vyvážený.

Mezi 29 menšími regionálními vědeckými projekty, které postoupily do závěrečného hodnocení, je třeba Centrum zahradnického výzkumu při Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě nebo centrum energeticky efektivních budov, které navrhlo České vysoké učení technické.

Finance půjdou z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Vždy pokryjí 85 procent ceny projektu. Zbytek si musí předkladatel zaplatit sám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků