Hlavní obsah
Ministr školství v demisi Robert Plaga Foto: Milan Malíček, Právo

Rozpočet neveřejných škol se zvýší o 131 miliónů korun, peníze půjdou na mzdy

Letošní rozpočet soukromých a církevních škol se zvýší o 131 miliónů korun, rozhodl vládní kabinet v demisi. O schválení návrhu ministra školství Roberta Plagy (ANO) ve středu informoval vicepremiér Richard Brabec (ANO). Danou částku MŠMT potřebuje na dorovnání příjmů učitelů neveřejných škol, jejichž mzdy rostou pomaleji než platy na veřejných školách. Brabec řekl, že peníze budou do rozpočtu resortu putovat z vládní rozpočtové rezervy.

Ministr školství v demisi Robert Plaga Foto: Milan Malíček, Právo
Rozpočet neveřejných škol se zvýší o 131 miliónů korun, peníze půjdou na mzdy

Tarify pedagogů ve veřejném školství vzrostly v loňském listopadu o 15 procent. V odměňování učitelů soukromých a církevních zařízení se to ale promítne částečně až letos, protože nedostávají platy podle tabulek, ale mzdy, na kterých se dohodnou se zřizovateli. Ti mají od státu peníze pro zaměstnance na základě srovnání s předchozími výdaji veřejných škol.

Andrej Babiš dříve státní příspěvky pro neveřejné školy kritizoval.

Navýšení peněz pro neveřejné školy nebylo podle ministerstva možné zapracovat do návrhu státního rozpočtu, protože bývalá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o růstu platů učitelů rozhodla až v den jeho schvalování.

Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) pak ve Sněmovně prosazovala pozměňovací návrh, který měl letošní rozpočet o tyto peníze navýšit. Ačkoli někteří poslanci upozorňovali na to, že jde o peníze, které neveřejné školy podle zákona musí dostat, Sněmovna návrh při schvalování rozpočtu odmítla.

Letos 101 miliónů

Pro soukromé školy bude letos ministerstvo potřebovat 101 miliónů korun, které odpovídají růstu platů učitelů v loňském listopadu a prosinci. Dalších 30 miliónů pak musí poslat církevním školám. Peníze, které by na tyto výdaje resort mohl využít, už spotřeboval jinak.

Zástupci soukromých a církevních škol už loni v prosinci zaslali premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) dopis, ve kterém ho žádali, aby peníze zajistil. Upozornili také na to, že by se měl řešit rozdíl mezi financováním veřejného a neveřejného školství, který je podle nich nespravedlivý.

Babiš ale naopak státní příspěvky pro neveřejné školy loni kritizoval. Odborníci mu poté oponovali, že ČR zdaleka není jedinou zemí, která neveřejné školy dotuje. [celá zpráva]

Ministerstvo přispívá těmto školám zhruba 6,5 miliardy korun ročně. Rozpočet regionálního školství činí letos kolem 120 miliard korun.

Podle statistik MŠMT pracuje v letošním školním roce na 1060 mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách, které patří církvím nebo soukromníkům, zhruba 13 800 učitelů. Celkem je v Česku asi 156 tisíc pedagogů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků