Hlavní obsah
Ledovec Thwaites na satelitním záběru Foto: Profimedia.cz

Rekordní úbytek ledu v Antarktidě, ročně jeho vrstva slábne o sedm metrů

Satelitní snímky prokázaly, že rozsah a postup změn ledové pokrývky v Západní Antarktidě dosáhl nového rekordu. Vrstva ledu ročně ztrácí až sedm metrů, což je nejvíce za posledních 25 let. Vědci se obávají, že se v Amundsenově moři rozpadnou ledovce Pine Island, Thwaites, Pope, Smith a Kohler, což významně přispěje k růstu hladiny světových oceánů.

Ledovec Thwaites na satelitním záběru Foto: Profimedia.cz
Rekordní úbytek ledu v Antarktidě, ročně jeho vrstva slábne o sedm metrů

Nyní se se ročně rozpustí mezi 120 až 140 miliardami tun ledu, což vede k růstu hladiny oceánů o 0,34 až 0,4 mm ročně. To je více než desetiprocentní příspěvek k celkovému ročnímu nárůstu hladin světových oceánů, uvedla BBC na základě výzkumné zprávy představené na podzimním setkání Americké geofyzikální unie (AGU).

K výraznému oslabení ledovců přispívá v posledních dekádách nezvykle teplá mořská voda. Narušuje je zespodu, takže se odlamují ze skalního lože. Na místo odlomené kry se tlačí další led z nitra ledovce.

„To znamená, že se ztenčují, ztrácejí hmotnost, což můžeme vidět z vesmíru,“ uvedl Hannes Konrad z britského Centra pro polární pozorování a modelování (CPOM). Ledovce se z vesmíru pravidelně sledují od roku 1992. „Jestli tam nepřibývá sníh a led v nitru, tak bude zeslabování pokračovat dál,“ dodal Konrad.

Satelitní snímky ukazují, že se všechny zmíněné ledovce ztenčují, ale každý jinak.

Nejvíce přispívá k růstu hladiny ledovec Pine Island. Na snímcích je vidět propadání jeho povrchu, ročně se jeho výška sníží o pět metrů. Propadání se šíří hluboko do vnitrozemí ledovce až do vzdálenosti 15 kilometrů od pobřeží.

Naopak u velkého ledovce Thwaites došlo k propadu později a to ve dvou obdobích. Tento ledovec zatím ještě neslábne nad pevninou.

Ledovce Pope, Smith a Kohler, které začaly slábnout jako první, ročně ztrácejí na síle až sedm metrů. Na oceány to má ale menší dopad, protože tyto ledovce jsou menší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků