Hlavní obsah
Satelit RISESAT při montáži v laboratořích Univerzity Tohoku Foto: ÚTEF ČVUT

Radiační detektor ČVUT pořídil nové snímky z oběžné dráhy

Pracovníci z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze pořídili na oběžné dráze první snímky pomocí radiačního detektoru RISEPix. Zařízení se nachází na palubě malého japonského satelitu RISESAT pozorujícího Zemi a monitorujícího vesmírné prostředí.

Satelit RISESAT při montáži v laboratořích Univerzity Tohoku Foto: ÚTEF ČVUT
Radiační detektor ČVUT pořídil nové snímky z oběžné dráhy

Samotnou družici RISESAT vyvinula Kosmická robotická laboratoř Univerzity Tohoku jako mezinárodní projekt, na zemskou orbitu ji vynesla raketa Epsilon 4 japonské vesmírné agentury JAXA z kosmodromu Kagošima letos 18. ledna.

První obrázek z oběžné dráhy pořízený detektorem č. 2 modulu RISEPix s dráhami kosmických částic

Foto: ÚTEF ČVUT

Jedním z přístrojů na palubě je právě i modul RISEPix, na jehož vývoji pracovali vědci z Ústavu technické a experimentální fyziky (ÚTEF) ČVUT.

Monitoruje prostředí radiace na orbitě

„Zařízení monitoruje radiační prostředí na oběžné dráze pomocí dvou pixelových detektorů Timepix. Modul RISEPix dokáže detekovat nabité částice v magnetickém poli Země, určit jejich počet, typ, energii a směr,“ vysvětlil Robert Filgas z ÚTEF.

Díky tomu podle něj může monitorovat složení, intenzitu a změny kosmického záření od Slunce a z kosmu, včetně průběhu slunečních erupcí a změn v zemském magnetickém poli.

Pět detektorů z ÚTEF

Během fáze uvedení satelitu RISESAT do provozu bylo možné pořídit a stáhnout první snímky z modulu RISEPix a ověřit tím jeho plnou funkčnost. Modul RISEPix se tak připojil k dalším zařízením ve vesmíru, která byla vyvinuta v daném ústavu na bázi detektoru Timepix.

Modul RISEPix, vpravo mikroRTU kontroler, vlevo detektory Timepix (viditelný je pouze vrchní)

Foto: ÚTEF ČVUT

Od roku 2012 monitoruje pět detektorů radiační prostředí uvnitř Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), v roce 2013 byl na oběžnou dráhu vypuštěn satelit Proba-V Evropské kosmické agentury (ESA) s radiačním monitorem SATRAM.

Od roku 2017 krouží kolem Země český nanosatelit VZLUSAT-1, kam ÚTEF dodal detektor rentgenového záření.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků