Hlavní obsah
 

První Britové měli tmavou pleť, ukázala analýza DNA

„Tmavou, až černou pokožkou“ se vyznačovali první lidé našeho typu, kteří dorazili do dnešní Británie. Ukázal to genetický výzkum. Šroubovici DNA se vědcům podařilo získat z ostatků „muže z Cheddaru“, jež se před sto lety nalezly v roklině Cheddar Gorge v hrabství Somerset.

 
První Britové měli tmavou pleť, ukázala analýza DNA

Výzkum naznačil, že muž, který zemřel před deseti tisíci lety, měl modré oči a tmavé kudrnaté vlasy. Původně se předpokládala světlá kůže a plavá kštice.

Výzkum podle listu The Guar­dian ukazuje, že geny pro světlou pleť se v evropské populaci rozšířily daleko později, než se myslelo – a že barva pokožky nemusela vždy odpovídat zeměpisnému původu tak, jak jsme na to zvyklí dnes.

„Opravdu to ukazuje, že současné imaginární rasové kategorie jsou velmi nové či jsou to soudobé konstrukce, pro minulost nepoužitelné,“ shrnul archeolog Tom Booth z londýnského Natural His­tory Museum.

Analýza DNA „muže z Ched­daru“ (jehož model je na fotografii) naznačuje, že první Britové měli tmavou pleť a jasně modré oči.

Foto: Jonathan Brady, ČTK/AP

Muž z Cheddaru zemřel krátce poté, co do Británie dorazili první lidé z kontinentální Evropy. Vědce už dříve zaujalo, že i mezi současnými Brity jsou lidé, které lze spojit s touto vlnou přistěhovalců. Podobné geny, jaké měl muž z Cheddaru, lze prý nalézt až u desetiny dnešní britské populace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků