Hlavní obsah
Vir parotitis epidemica Foto: Profimedia.cz

Příušnice

Příušnice jsou jednou z nejbanálnější dětských nemocí. Mezi dětmi se vyskytují jen málo, úspěšně se proti ní očkuje. Nemoc ale může být nebezpečná dospělým lidem, kteří ji jako děti neprodělali, nebo nebyli očkováni či očkování nevytvořilo dostatečné množství protilátek. Pokud onemocní mladý muž, může u něj nemoc ve vzácných případech způsobit neplodnost.

Vir parotitis epidemica Foto: Profimedia.cz
Příušnice

Příušnice jsou onemocnění způsobené virem parotitis epidemica. Ten napadá příušní slinné žlázy, nemoc se tak nejdříve projeví opuchnutím a zduřením tváří. Provází ho také bolest uší a krku, nemocnému stoupá teplota. Během deseti dnů příznaky zmizí. Nejčastěji onemocnění děti ve věku kolem deseti let.

Právě proto, že se vir nachází ve slinách, je nemoc vysoce infekční. Část nakažených, především dětí ji prodělá bez větších problémů. Jen vzácně nemoc vyvolá zánět mozkových blan s vážnějšími následky, například poškozením sluchu.

Pokud ale chorobou onemocní dospělý či dospívající muž, může být průběh nebezpečnější, v až pětině případů ho provází zánět varlete, tzv. orchitida. Většinou se zanítí jedno varle, vzácně obě. Zrudne a bolí. Pokud se zánět neléčí, může dojít k neplodnosti. Tkáně, v nichž se tvoří spermie, se v takovém případě změní na vazivo.

Vlna onemocnění se v Česku i jinde v Evropě objevila v létě 2006. Do ordinací chodili mladí muži na přeočkování. Podle lékařů byla příčinou série onemocnění zřejmě slabší vakcína nebo fakt, že lidé nebyli očkováni. Za celý rok onemocnělo zhruba 8000 lidí, v roce 2007 byl počet nemocných zhruba 1000, v roce 2008 zhruba 600. Na nemoc nikdo nezemřel.

Větší výskyt, někteří dokonce mluvili o epidemii, ale v roce 2006 postihl například Polsko nebo Velkou Británii. Vliv na to měla i nesmyslná poplašná zpráva, která se v anglicky mluvících zemích šířila. A to, že trojitá vakcína (proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám), kterou se očkují malé dětí, je nebezpečná a zvyšuje riziko, že se u dětí rozvine autismus. Mnoho rodičů proto očkování odmítlo. V roce 2006 proto chorobou onemocnělo téměř 20 000 lidí.

V Česku se proti příušnicím začalo očkovat v roce 1987. Do té doby nemocí trpělo až 100 000 lidí ročně, převážně děti v mladším školním věku. Pak počet nemocí začal prudce klesat. Počet nemocných je ve většině let pod tisícovkou.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků