Hlavní obsah
Vizualizace sondy Voyager 2, která 5. listopadu 2018 vstoupila do mezihvězdného prostoru. Foto: NASA/JPL-Caltech

Před rokem vletěla sonda Voyager 2 do mezihvězdného prostoru

Americká sonda Voyager 2 vstoupila přesně před rokem, 5. listopadu 2018, jako druhý člověkem vyrobený přístroj do mezihvězdného prostoru. Je určená pro průzkum vnějších planet Sluneční soustavy, jako první a jediná sonda prolétla kolem planet Uran a Neptun, zkoumala i Jupiter a Saturn.

Vizualizace sondy Voyager 2, která 5. listopadu 2018 vstoupila do mezihvězdného prostoru. Foto: NASA/JPL-Caltech
Před rokem vletěla sonda Voyager 2 do mezihvězdného prostoru

Aparát Voyager 2 vyslaly Spojené státy do vesmíru v srpnu 1977, v září téhož roku ji následovala sonda Voyager 1, každá letí jiným směrem.

Druhý vypuštěný objekt (tedy „jednička“) se pohybuje vyšší rychlostí, proto Sluneční soustavu opustil dříve než jeho sesterská sonda, a to v září 2013.

„Dvojce“ to trvalo 41 let. Loni v listopadu překonala při své rychlosti 54 tisíc kilometrů v hodině vnější hranici heliosféry, kde se horké sluneční větry setkávají s chladným mezihvězdným prostředím.

Sondy Voyager o velikosti malého auta jsou poháněny energií z pomalého rozpadu plutonia. Obě mají dost energie, aby dokázaly vysílat vědecké údaje až do roku 2020. I poté poletí Mléčnou dráhou, byť už mlčící.

Mimozemšťané si budou moci poslechnout Mozarta i češtinu

Pro případ, že by se někdy setkaly s mimozemskou civilizací, nesou na palubě pozlacenou 18centimetrovou destičku se záznamem zvuků a obrazů, které charakterizují život na Zemi v době vypuštění.

Potenciální cizí inteligence si tak bude moci vyslechnout pozdravy v 55 pozemských jazycích včetně češtiny nebo si poslechnout hudební díla Wolfganga Amadea Mozarta či bluesmana Willieho Johnsona.

Zlatá deska s pozemskými záznamy (vpravo) na sondě Voyager, vlevo můžeme vidět informace pro přehrání desky na jejím pozlaceném hliníkovém přebalu.

Foto: Profimedia.cz

„Dříve jsme ani netušili, jak dlouho tato sonda může fungovat,“ řekl před rokem zpravodajské stanici BBC šéf mise Edward Stone z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Původně se totiž počítalo, že obě sondy Voyager mohou fungovat třeba jen pět let.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků