Hlavní obsah
John Glenn nastupující do modulu Friendship 7 v únoru 1962 Foto: ČTK/AP

Před 55 lety obletěl Zemi první Američan, John Glenn

Astronaut John Glenn se 20. února 1962 stal prvním Američanem, který se dostal na oběžnou dráhu Země. Do vesmíru se sice už dříve podívali jeho krajané Alan Shepard a Virgil Grissom, jejich let probíhal po balistické dráze. Až Glennův let na palubě lodi Friendship 7 se vyrovnal výkonu sovětského kosmonauta Jurije Gagarina, který Zemi obletěl již 12. dubna 1961.

John Glenn nastupující do modulu Friendship 7 v únoru 1962 Foto: ČTK/AP
Před 55 lety obletěl Zemi první Američan, John Glenn

Tehdy čtyřicetiletý Glenn byl nejstarším ze skupiny astronautů, kteří se v rámci projektu Mercury připravovali na cestu do vesmíru. Onoho památného únorového dne během necelých pěti hodin třikrát oblétl Zemi a přes technické problémy – neplánovaně musel řídit loď ručně – bezpečně přistál v Atlantiku u Bahamských ostrovů.

Foto: ČTK/AP

Glenn ještě nějakou dobu působil v NASA, z aktivní služby odešel v roce 1965 a následně zamířil do soukromého sektoru.

Do kosmu v rekordních 77 letech

Působil ve vrcholných manažerských funkcích a postupně si začal budovat politickou kariéru. Senátorem se stal v roce 1974, jeho kariéra v senátu trvala až do roku 1999. V říjnu 1998 se John Glenn podruhé výrazně zapsal do historie kosmických letů.

Na palubě raketoplánu Discovery zavítal do vesmíru ještě jednou...

Foto: Profimedia.cz

Na palubě raketoplánu Discovery zavítal do vesmíru ještě jednou, a to v rekordních 77 letech. Svou vysoce sledovanou misí pomohl oživit zájem Američanů o kosmické lety.

Glenn zemřel 8. prosince 2016 ve věku 95 let. [celá zpráva]

Bývalý americký astronaut a senátor John Glenn

Foto: Lucas Jackson, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků