Hlavní obsah
 

Pražští studenti vyvinuli nejvyspělejší mlžnou komoru

Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT Ondřej Zbytek a Ondřej Svoboda spolu s Valerym Mezentsevem z VŠE se mohou pochlubit celosvětově nejvyspělejší mlžnou komorou. Vyvinuli ji pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum (CERN). Zařízení vzniklo v rámci projektu Nebulo, od letošního června si jej mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Mikrokosmos ve švýcarské Ženevě.

 
Pražští studenti vyvinuli nejvyspělejší mlžnou komoru

„V úplných začátcích nikdo nevěřil, že můžeme uspět. Před pár dny jsme se ale stali nejmladšími partnery CERNu, kteří mu takto komplexní zařízení dodali,“ říká hlavní inovátor společnosti Nebulo a současně student programu Elektrotechnika, energetika a management Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Ondřej Zbytek.

Nebývalá ostrost pozorování radioaktivity

Mlžná komora je přístroj zobrazující běžně neviditelnou radioaktivitu. Jeho aktivní plocha má velikost 90 x 40 centimetrů. Zařízení disponuje několika světovými unikáty. Tvůrci do něj implementovali technologii CrystalView, díky níž je možné pozorovat děje v mlžné komoře v mimořádném kontrastu a ostrosti.

Studentští vývojáři se svou mlžnou komorou Nebulo

Foto: ČVUT

Tuto na míru šitou mlžnou komoru studenti poprvé v historii vybavili robotickým systémem vsouvání radioaktivních zářičů, který umožňuje spatřit i umělou radioaktivitu.

Aparát zahrnuje automatickou injektáž radioaktivního plynu radonu, jehož malé množství v mlžné komoře ilustruje poločas rozpadu jednotlivých chemických prvků.

Již na střední škole vymysleli prototyp

Prototyp jedinečného zařízení na zviditelnění radioaktivity vyrobili studenti ještě jako středoškoláci pro své Gymnázium Opatov v Praze. Právě tato mlžná komora zaujala tehdejšího generálního ředitele CERNu Rolfa-Dietera Heuera, který si přál, aby ji zkonstruovali pro CERN.

„Náš příběh ukazuje, že když člověk nehledá výmluvy a jde vytrvale za svým snem, může dosáhnout něčeho neuvěřitelného,“ dodal Zbytek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků