Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Pražské vysokoškolské koleje modernizují, nároky studentů rostou

Počet lůžek na pražských vysokoškolských kolejích se navzdory rostoucímu počtu studentů nemění, školy raději investují do obnovy a modernizace. Běžným standardem jsou buňky se dvěma dvoulůžkovými pokoji, vlastním sociálním zařízením a internetem. Za měsíc ubytování přitom studenti zaplatí mezi 1700 až 4000 korunami.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Pražské vysokoškolské koleje modernizují, nároky studentů rostou

Podobný trend zastávají i školy ve zbytku republiky. Zástupci pražských vysokých škol v anketě sdělili, že zájem o ubytování na kolejích rozhodně neklesá, ceny jsou totiž v porovnání s tržními nájmy pořád výrazně nižší.

"Koleje jsou vylepšovány podle finančních možností, ale na zásadní rekonstrukce, které by byly třeba zejména na Strahově, prostředky v souvislosti s ekonomickou situací a rozpočtovou politikou státu nejsou," komentovala situaci Andrea Vondráková z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Svá ubytovací zařízení s celkovou kapacitou 8500 lůžek se prý ale škola snaží vylepšovat alespoň nezbytnými výměnami oken, pravidelným malováním pokojů a opravami sociálního zařízení.

"Zájem dlouhodobě převyšuje nabídku. Kapacitu kolejí nicméně nenavyšujeme, ale snažíme se o zkvalitňování bydlení," potvrdil také mluvčí Vysoké školy ekonomické Jan Rolenc.

Nabídka kolejí se zlepšuje během roku, ne každý zvládne studium

Lepší šance získat ubytování na kolejích nastává až v průběhu školního roku, kdy počet ubytovaných klesne. "Ne každý zvládne náročné studium," uvedla Ivana Picková z Vysoké školy chemicko-technologické.

Poptávka převyšuje nabídku i na většině kolejí v republice. České univerzity ale raději investují do přestavby třílůžkových pokojů na dvoulůžkové, kvůli vyššímu komfortu se v novém akademickém roce leckde zvýší ceny ubytování.

V Brně mohou studenti bydlet na pokojích se svými psy

Zvyšují se však také nároky studentů. Kromě internetu a možnosti získat takzvané partnerské ubytování ve dvoulůžkových pokojích tak třeba na brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě povolují zájemcům bydlet na pokoji s jejich psy, případně jinými domácími mazlíčky.

Na kolejích však nebydlí jen studenti, školy zde ubytovávají i stážisty, lektory nebo studující v rámci výměnných zahraničních pobytů. Například Univerzita Karlova poskytuje na tyto účely asi 13 procent ze svých 13 000 lůžek. "Každoročně roste obsazenost kolejí o prázdninách, a to jak studenty, tak i dalšími hosty Univerzity Karlovy," upozornil mluvčí školy Václav Hájek.

Školy přispívají ubytovacími stipendii

Koleje jsou žádané hlavně kvůli ceně, za niž by studenti v metropoli sháněli ubytování jen těžko. Například ČVUT nabízí lůžko už za 55 korun za den, tedy maximálně 1700 korun měsíčně. Za cenu kolem 130 korun denně pak většina pražských kolejí nabízí jednolůžkový pokoj na zrekonstruovaných kolejích, kuchyňka a sociální zařízení jsou pak zpravidla společné pro dvoupokojovou buňku. Školy navíc studentům vyplácejí ubytovací stipendia.

Kromě ceny ubytování a kontaktu se spolužáky mají ale studenti o koleje zájem také proto, že školy zpravidla v areálu kolejí nabízejí i sportoviště, menzy a studentské kluby. "Z nabízených služeb jsou na většině kolejí TV místnosti, studovny, internet, prádelny a sušárny, půjčování vysavačů, žehliček, žehlících prken, většina bloků má také svou posilovnu, někde se například půjčuje i gril a další vybavení pro volný čas," sdělil mluvčí VŠE.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků