Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: NASA, AP

Po potížích při šestém letu zvládl vrtulníček na Marsu sedmý pokus bez problémů

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA zvládl na Marsu bez problémů už sedmý let. Na svém twitterovém účtu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA mimo jiné na starosti testování tohoto stroje. Ingenuity tak zjevně bez negativních důsledků přečkal technické potíže, které se u něj vyskytly při předchozím letu.

Ilustrační snímek Foto: NASA, AP
Po potížích při šestém letu zvládl vrtulníček na Marsu sedmý pokus bez problémů

„Žádné anomálie při sedmém letu. Ingenuity je v pořádku!” sdělila nejprve na sociální síti JPL.

V následujícím tweetu pak upřesnila, že helikoptérka o hmotnosti 1,8 kilogramu další test v marsovském ovzduší provedla v úterý. Během téměř 63 vteřin přitom uletěla vzdálenost 106 metrů a dosedla na dalším stanoveném místě, které je už čtvrté v pořadí od přistání na rudé planetě.

JPL o chystaném sedmém letu informovala před týdnem s tím, že start lze očekávat možná už v neděli 6. června. Upozornila přitom, že údaje o výsledcích tohoto testu budou přicházet postupně následující tři dny.

Vrtulník o velikosti malého dronu přistál na Marsu 18. února společně s roverem Perseverance, má ale samostatný program. Není vybaven vědeckými přístroji, jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

Problémy v závěru šestého letu

Prvních pět demonstrací schopnosti provádět průzkum jiných planet a měsíců bylo úspěšných. Technické problémy se vyskytly až v závěru šestého letu 22. května.

Stroj přidával rychlost a nakláněl se a vykazoval výkyvy ve spotřebě energie, nicméně bezpečně přistál, a to jen pět metrů od plánovaného místa. Podle expertů JPL vše způsobila určitá zranitelnost systému časování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků