Hlavní obsah
Rudá planeta. Brzy by se na ni měli lidé podívat. Foto: SpaceX, Reuters

Osadníci Marsu budou mít co pít, NASA tam našla obří ledové jezero

NASA objevila na Marsu obří zásobárnu zmrzlé vody. Životadárné tekutiny je v něm jako v Hořejším jezeru a rozléhá se na větší ploše než americký stát Nové Mexiko. Vody je v zamrzlém jezeru asi 12 100 kubických kilometrů. To je skvělá zpráva pro budoucí návštěvníky či osadníky rudé planety. Zamrzlé jezero se navíc nachází ve zvažované oblasti přistání.

Rudá planeta. Brzy by se na ni měli lidé podívat. Foto: SpaceX, Reuters
Osadníci Marsu budou mít co pít, NASA tam našla obří ledové jezero

„Zásoba je pravděpodobně nejpřístupnějším zdrojem vody na Marsu. Je v relativně malé hloubce a nachází se na rovném, plochém prostranství, kde bude snazší přistát než v jiných oblastech,“ shrnul Jack Holt z Texaské univerzity.

Tloušťka ledu na planině Utopia Planitia se pohybuje od 80 do 170 metrů a obsah ve zmrzlé hmotě kolísá od 50 do 80 procent. Zbytek směsi tvoří prach a větší kousky horniny. Led je skryt v hloubce jednoho až deseti metrů pod půdou. To znamená, že nebude problém se k němu dostat.

„Zásoba se pravděpodobně utvořila během chumelenic, které v období, kdy byly osy Marsu jinak nakloněny, ve směsi s prachem utvořily ledovou vrstvu,“ vysvětlila na webu NASA geofyzička Cassie Stuurmanová působící na Texaské univerzitě v Austinu.

Náklon osy přímo souvisí s teplotou na povrchu planety, protože mění úhel dopadu slunečních paprsků, a tím pádem i s možným výskytem vody v kapalném skupenství.

Důkaz o životě stále chybí

Dřívější studie naznačují, že byla severní hemisféra Marsu původně pokrytá oceánem a pravděpodobně i přívětivá pro život. Na důkaz, že tam skutečně byl, ale věda stále čeká. Pátrá po něm mimo jiné sonda Curiosity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků