Hlavní obsah
Masožravá láčkovka Nepenthes fractiflexa Foto: Univerzita Palackého

Olomoucký botanik objevil na Borneu novou masožravou rostlinu

Nový druh masožravé láčkovky, která roste hlavně v horách severní části Bornea a lapá drobné živočichy do pasti (láčky), objevil se zahraničními kolegy Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Láčkovku jménem Nepenthes fractiflexa lze spatřit jen na několika místech na Borneu, řadí se tedy mezi poměrně vzácné druhy.

Masožravá láčkovka Nepenthes fractiflexa Foto: Univerzita Palackého
Olomoucký botanik objevil na Borneu novou masožravou rostlinu

Dančák novou láčkovku objevil náhodně, když se v roce 2008 vypravil do horských oblastí ve vnitrozemí Bornea.

„Tehdy jsem však nerozpoznal, že se jedná o nový a dosud nepopsaný druh. Přišli na to až později zahraniční kolegové, kteří podnikli expedici na tajemnou horu Kemul v indonéské části Bornea," vysvětlil.

Oblast s horou Kemul na satelitním snímku

Foto: NASA / Public domain, Wikimedia Commons

Hora Kemul se nachází v odlehlé části Bornea, je izolovaná od okolí a pro člověka obtížně přístupná.

„Kolegům se však podařilo na tuto horu vylézt a objevili tam stejnou láčkovku jako já. Rostla tam s jejím blízce příbuzným druhem, se kterým se dříve zaměňovala. Všimli si, že jsou to velmi rozdílné rostliny, a že se tedy jedná o nový a nepopsaný druh láčkovky," popsal Dančák.

Méně zbarvené konvičky

Pro nový druh Nepenthes fractiflexa je typické, že má lodyhu velmi výrazně křídlatou, což u většiny láčkovek nebývá zvykem. Je také zajímavá tvarem a zbarvením pastí.

Podle olomouckého ekologa a botanika mají láčkovky nápadné konvičky s víčkem, často hodně barevné. „Tento druh má ale konvičky méně barevné. Dokonce jsem letos na Borneu viděl jednu populaci, která měla konvičky čistě zelené, což je velmi zajímavé," doplnil.

Nově popsané láčkovky rostou v horské vegetaci. Většina lokalit se nachází ve výškách minimálně kolem 1500 metrů nad mořem. Rostou obvykle v otevřenější, spíše křovinatější vegetaci. Není to tedy druh, který by měl v oblibě třeba lesy či stinné biotopy.

Už se ví o dalším novém druhu

Láčkovka Nepenthes fractiflexa je po delší době nově popsaný druh láčkovky z Bornea. Botanici nyní evidují přibližně 170 druhů láčkovek, přičemž na Borneu roste druhů téměř čtyřicet.

„Rozhodně to není poslední druh láčkovky, který bude na Borneu objeven. Už teď víme o dalším novém druhu, který je ale zatím nepopsaný,“ uzavřel Dančák.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků