Hlavní obsah
Jak je území ČR schopné zadržovat podzemní vodu (ze studie dokončené v roce 2017) Foto: ti, Právo

Odborníci vyvíjejí informační systém na předpověď stavu podzemních vod

Čeští vodohospodáři spolu s vědci vyvíjejí informační systém umožňující předpověď stavu podzemní vody, jejíž zásoby jsou pro Česko kvůli klimatickým změnám zásadní. Pracují i na vývoji účinnější a levnější technologie pro čištění odpadních vod. Se špatnou kvalitou filtrace se potýkají hlavně malé obce, pro které je zajištění správné technologie příliš drahé. Informovala o tom Technologická agentura ČR.

Jak je území ČR schopné zadržovat podzemní vodu (ze studie dokončené v roce 2017) Foto: ti, Právo
Odborníci vyvíjejí informační systém na předpověď stavu podzemních vod

Zásoba podzemních vod se snižuje, pokud méně prší nebo napadne málo sněhu. Technická univerzita v Liberci proto vyvíjí informační systém ZAVOD, který má sdružovat data pro hodnocení stavu a předpověď zásob podzemních vod.

Systém dokáže nabízet modelové scénáře, aby byli vodohospodáři schopni zjistit, jaký dopad bude mít pokles srážek na hladinu podzemní vody.

Zpoplatnit volně odtékající srážkovou vodu?

Kvůli zachování zásob vody nyní akademici navrhují zpoplatnění volně odtékajících srážkových vod. Pokud by lidé v obcích vodu zachytávali a využívali, poplatky by úměrně klesaly.

Ministerstvo zemědělství chystá novelu vodního zákona. Navrhuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha – podobně jako u povodní. Mohly by v době sucha zakázat povolené odběry vody.

Podle průzkumu agentury STEM z dubna 2017 dešťovou vodu nejméně zadržují lidé s vlastní studnou. Nejvíce pak ti, kteří jsou připojeni na veřejný vodovod.

„Analyzujeme různé varianty zpoplatnění srážkového odtoku a přepadů s cílem najít podobu regulace,” uvedl David Stránský z pražské Fakulty stavební ČVUT.

Nákladné čištění

Lepší hospodaření s vodou by mělo zajistit i kvalitnější čištění odpadních vod v malých obcích, kde není ideální budovat klasické mechanicko-biologické čistírny. Vědci proto zkoumají možnosti využití různých druhů mokřadních rostlin a filtrů.

„My k tomu přicházíme s novými technologickými prvky a preparáty, které omezí zanášení filtračních náplní,” řekla Eva Mlejnská z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Pro malé obce je čištění vody příliš drahé. Vědci z liberecké Technické univerzity – Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace a Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy sídlícího v Praze se proto snaží vyvinout nízkonákladový systém čištění vody.

„V rámci tohoto projektu je vyvíjen nový anaerobně sorpční biofiltr, který se stane součástí konstruovaných mokřadů pro čištění speciálních typů vod,” představil za Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy Pavel Novák.

Předpovědní systém resortu životního prostředí

Ačkoli není situace v České republice kritická, podzemních vod ubývá. To může v budoucnu způsobit problémy s dodávkami v malých obcích, kde není zaručen dostatek vody.

Problému se částečně věnuje už předpovědní systém HAMR, který ministerstvo životního prostředí spustilo v prosinci. Systém informuje veřejnost o výskytu a závažnosti sucha.

Ministerstvo zemědělství kvůli suchu chystá novelu vodního zákona. Navrhuje zřídit komise, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha – podobně, jak je tomu u povodní. Komise by mohly zakázat v době sucha povolené odběry vody.

Novela také počítá s větším sledováním odběrů povrchových i podzemních vod. Zatímco nyní se sledují odběratelé, kteří využívají nad 6000 metrů krychlových ročně, nyní se plánuje snížit hranici na 1000 metrů krychlových ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků