Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Právo

Nový přípravek z Olomouce zvyšuje úrodu zeleniny

Nový přípravek pro zálivku při hydroponickém pěstování plodové zeleniny vyvinuli vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) v Olomouci. Zvyšuje výnosy o pět až deset procent.

Ilustrační foto Foto: Právo
Nový přípravek z Olomouce zvyšuje úrodu zeleniny

„Přípravek navyšuje produkci plodové zeleniny a současně oddaluje stárnutí rostlin, takže ty mohou plodit rovnoměrněji po celou dobu své vegetace. Pomáhá rovněž rostlinám lépe zvládat teplotní výkyvy,“ uvedl jeden z autorů, Radoslav Koprna.

Spolu s ním se na vývoji látky podíleli i další kolegové z Oddělení chemické biologie CRH a Laboratoře růstových regulátorů, která je společným pracovištěm Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Přípravek je odvozený od rostlinných hormonů – cytokininů. V únoru získal registraci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, což potvrzuje nejen jeho účinnost, ale i nezávadnost pro životní prostředí či samotnou produkci.

Začali před osmi lety

Pod názvem VegetUp byl přípravek zařazen do databáze hnojiv a pomocných přípravků pro hydroponické pěstování, tedy pěstování bez půdy, které je v posledních letech v rozmachu. Jelikož je roztoku potřebné jen velmi malé množství, jsou pracovníci CRH schopni ho připravovat pro zájemce sami.

„Zatímco u jiných látek je potřeba mikromolární množství, v tomto případě je koncentrace do velkých objemů vody nanomolární. Doporučené ředění je v jednotkách mililitrů na desetitisíce litrů zálivky,“ poznamenal Koprna.
„Zájemci se na nás mohou obracet, ale už jsme také sami začali oslovovat velké pěstitele. O žádné podobné látce na trhu nevím,“ doplnil.

Účinky rostlinných hormonů – cytokininů – v zálivce i postřiku začali výzkumníci zkoušet již před osmi lety ve spolupráci se společností Fosfa. Deriváty cytokininů využili v minulosti například v hnojivu Aucyt Start, které podporuje tvorbu silných odnoží, a tím i klasů a zrn u obilnin a větvení u olejnin.

Využití se našlo také u přípravku Salis, jenž je určen pro moření osiva širokého spektra plodin, například u jarních či ozimých obilnin, řepky, máku, slunečnice, luskovin a dalších.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků