Hlavní obsah
Nastupující ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová Foto: PR, ČTK

Nová šéfka Cermatu: Chci analýzu tvorby testů a povinnou maturitu z matematiky

Nastupující ředitelka Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaela Kleňhová hodlá vypracovat podrobnou analýzu tvorby testů přijímacích i maturitních zkoušek. Chce zjistit, proč se v nich letos vyskytly chyby, a zabránit jejich opakování. Rovněž prohlásila, že maturita z matematiky by měla být povinná.

Nastupující ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová Foto: PR, ČTK
Nová šéfka Cermatu: Chci analýzu tvorby testů a povinnou maturitu z matematiky

„V této chvíli je pro mě prioritou číslo jedna podrobné zmapování a případná revize všech procesů spojených s vlastní tvorbou testů a jejich následnou kontrolou, respektive nastavení procesů tak, aby riziko chyby bylo minimální. Na tom jsme se dohodli i s panem ministrem,” uvedla Kleňhová.

S ministrem školství v demisi Robertem Plagou (ANO) se Kleňhová sešla ve středu. O den dříve Plaga oznámil, že k 31. květnu kvůli pochybení odvolal z funkce dosavadního ředitele Cermatu Jiřího Zíku. Nová ředitelka ho nahradí od pátku.

Je to selhání validační komise, domnívá se ministr

Cermat měl letos na jaře chybu v jednotných přijímacích zkouškách, díky níž se na osmileté gymnázium dostali dva žáci, kteří původně neuspěli. [celá zpráva]

Obdobná pochybení bylo i v jedné z otázek maturitního testu z češtiny. Kvůli ní musel Cermat některým žákům vystavit nová vysvědčení a nové výpisy testů. [celá zpráva]

Podle Plagy zřejmě selhala validační komise. Kleňhová nicméně upozornila, že bez podrobné analýzy zatím nelze říct, kde konkrétně chyba vznikla. Podotkla zároveň, že lidský faktor může selhat v každé fázi vzniku testu, protože jde o poměrně složitý proces, a to jak při jeho samotné tvorbě, tak při jeho schválení i utajení až do chvíle zkoušky.

Maturity z jazyků: zachovat test, sloh i ústní?

Nová ředitelka Cermatu se rovněž přiklání k tomu, že by maturita z češtiny i cizích jazyků měla nadále vedle testu obsahovat také sloh a ústní zkoušku.

Pokud má být úroveň znalosti jazyka garantované státem, pak je nutné, aby stát měl nad těmito zkouškami i určitý dohled.
nová šéfka Cermatu

„Pokud má být úroveň znalosti jazyka garantované státem, pak je nutné, aby stát měl nad těmito zkouškami i určitý dohled. Je otázkou, zda a v jaké fázi je možné část tohoto dohledu přesunout na úroveň školy,” řekla Kleňhová.

Možnost případného přenastavení maturit a omezení státní zkoušky jen na didaktickou část zmínil tento týden Plaga. O přesunutí písemných prací a ústních zkoušek do škol usilují zejména češtináři.

„Chci si ujasnit, co se od maturity očekává”

Matematika by se podle Kleňhové rozhodně měla stát povinnou součástí maturity. Spolu se znalostí mateřského a cizího jazyka podle ní patří mezi základní gramotnosti, které by měl mít každý absolvent střední školy.

Letos z ní přitom propadlo přes 22 procent studentů – a to zatím není u maturit povinná, ale dobrovolná. [celá zpráva]

„Hlavním problémem podle mě není samotná maturita z matematiky, ta je až výstupem, ale spíše nedostatečné schopnosti žáků matematiku aplikovat a řešit příklady, které nejsou přímo těmi modelovými. Základy těchto schopností by si měli žáci odnášet už ze základních škol, nicméně výsledky u přijímacích zkoušek na střední školy o tom nesvědčí,” myslí si.

V diskuzích o úrovni společné části maturitní zkoušky by si chtěla nejprve ujasnit, co se od maturity očekává: zda garance základní úrovně znalostí, kterou získá absolvent maturitního oboru, nebo dostatečné množství znalostí pro úspěšné studium na vysoké škole. „Obě tato očekávání jedna úroveň maturity opravdu splnit nemůže,” poznamenala.

Jednotná zkouška pro všechny obory bez rozdílu by podle ní měla ověřovat základní úroveň znalostí maturantů. „Vyřešit by se mělo ale hlavně to, jak mohou neúspěšní maturanti následně získat střední vzdělání, aby neodcházeli ze školy nakonec jen se základním,” dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků