Hlavní obsah
Studenti s transparentem proti státní maturitě Foto: Milan Malíček, Právo

Němcovu úřadu se nelíbí sběr dat o studentech pro účely státních maturit

Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se nelíbí rozsáhlá databáze informací o studentech, která bude třeba při státních maturitách. Ředitel úřadu Igor Němec dnes novinářům řekl, že veškeré maturitní testy a písemné práce studentů budou po určitou dobu uchovávány na ministerstvu školství, data prý navíc nebudou anonymizovaná.

Studenti s transparentem proti státní maturitě Foto: Milan Malíček, Právo
Němcovu úřadu se nelíbí sběr dat o studentech pro účely státních maturit

Úřad chce proto s ministerstvem ještě jednat. Maturitní testy přitom nebudou maturanti vyplňovat pod svým jménem, ale jen pod přiděleným číselným kódem.

"Rozsah sběru osobních údajů na ministerstvu školství neodpovídá účelu," uvedl Němec. Centrum pro přípravu maturit CERMAT získá pro účely nové maturity jméno a příjmení žáka, datum jeho narození a adresu bydliště. "Tedy stejné informace, jaké jsou už dnes na maturitním vysvědčení a není s tím problém," komentoval situaci mluvčí CERMAT Petr Habáň.

Podle šéfa ÚOOÚ Němce však může být problematické, že údaje o žákovi se neshromažďují pouze na dané škole, ale i na dalších úřadech. "Data navíc nejsou anonymizovaná," upozornil. To, že budou studenti odevzdávat maturitní testy nikoliv pod svým jménem, ale pod přiděleným číselným kódem, ale prý nevěděl. O dalším postupu v této věci chce proto s ministerstvem ještě jednat.

Ministerstvo školství se dostalo do sporu s ÚOOÚ v krátké době už podruhé. Úřad totiž za sběr citlivých dat žáků udělil pokutu 800 000 korun Ústavu pro informace ve vzdělávání. Ten pro účely školských statistik uchovával data o průběhu studia 1,4 miliónu žáků, neoprávněně prý sbíral i data o postižených dětech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků