Hlavní obsah
Polarstern během příprav před vyplutím Foto: DPA/Hinrich Bäsemann, ČTK

Největší polární expedice stráví rok připojená ke kře

Nejrozsáhlejší polární výprava v dějinách vyplula v pátek 20. září z přístavu Tromsø na severu Norska. Na palubě německého ledoborce Polarstern jsou desítky expertů, kteří budou během více než roku v arktické oblasti studovat klimatické změny. Až se expedice MOSAIC po několika týdnech cesty Severním ledovým oceánem dostane do míst plovoucího mořského ledu, připojí se plavidlo k největší a nejsilnější ledové kře, kterou posádka najde.

Polarstern během příprav před vyplutím Foto: DPA/Hinrich Bäsemann, ČTK
Největší polární expedice stráví rok připojená ke kře

Po připojení ke kře následně polárníci nechají loď volně unášet uprostřed pole ledových ker až do příštího léta. Návrat do domovského přístavu ledoborce, německého Bremerhavenu, se předpokládá po 13 měsících, tedy na podzim roku 2020.

Na ledové kře, která musí být alespoň 1,5 metru silná, vybudují odborníci síť monitorovacích stanic sahající až 50 kilometrů od plavidla. Do projektu se zapojí na 600 vědců a členů personálu z 19 zemí, kteří se na ledoborci fungujícím jako základna budou střídat.

Dopravu všech zapojených lidí na Polarstern zajistí další čtyři ledoborce z Ruska, Číny a Švédska, které budou rovněž posádku zásobovat. Na zásobování se budou podílet i letadla, která budou přistávat na ledové ranveji.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků