Hlavní obsah
Znamení zvěrokruhu už vycházejí jinak, spočítala NASA. Teoreticky by se kvůli tomu měl přestavět i orloj na Staroměstském náměstí v Praze. Foto: Profimedia.cz

NASA změnila znamení zvěrokruhu, panikaří lidé. Vědci jen přepočítali ekliptiku

Po internetu v těchto dnech začala kolovat zpráva, že NASA rozhodla o změně znamení zvěrokruhu, a vodnáři tak jsou vlastně kozorozi, berani ryby atd. Poplašně zformulovaná informace vzbudila rozruch, ve skutečnosti však jen pracovníci americké vesmírné agentury napsali článek pro děti, v němž upozornili na to, že staří Babylóňané vynalezli zvěrokruh už před třemi tisíci lety a od té doby se změnila ekliptika.

Znamení zvěrokruhu už vycházejí jinak, spočítala NASA. Teoreticky by se kvůli tomu měl přestavět i orloj na Staroměstském náměstí v Praze. Foto: Profimedia.cz
NASA změnila znamení zvěrokruhu, panikaří lidé. Vědci jen přepočítali ekliptiku

Ekliptika je dráha, kterou Slunce pomyslně putuje po obloze, a ta se postupně mění. Přechody jednotlivých souhvězdí už tedy dnes nejsou stejné, jako byly v dobách starých babylónských hvězdářů.

Vědci jen tak pro zajímavost vypočítali nová data pro jednotlivá znamení a přidali třinácté znamení podle souhvězdí Hadonoše.

Článeček vyšel bez většího ohlasu už letos v lednu, minulý týden se však na serveru Yahoo News objevila zpráva o tom, že Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) „rozhodl” o změně znamení zvěrokruhu. U mnohých lidí vypuklo doslova šílenství, že jim přestanou sedět horoskopy.

NASA: Jsme astronomové, ne astrologové

Lednový článek na stránce NASA SpacePlace, která je určená pro děti, pojednával o rozdílech mezi astrologií a astronomií.

„Nezměnili jsme žádné znamení zvěrokruhu, jen jsme použili matematiku. Náš článek byl o tom, že astrologie není astronomií, že je pozůstatkem dávné historie. Jen jsme poukázali na vědecké a matematické poznatky, vycházející z pozorování noční oblohy,“ cituje web Science Alert vysvětlení mluvčího NASA Dwayna Browna.

Není dokázáno, že by astrologie fungovala

Spousta lidí horoskopům stále bezvýhradně věří, proto se někteří začali rozčilovat, že podle tvrzení americké agentury má 86 procent z nás údajně ve skutečnosti jiné znamení. NASA ale ve vzniklých zmatcích odmítá hrát jakoukoli roli.

Kvůli nepatrnému zakolísání zemské osy již souhvězdí nejsou ve stejné poloze jako před třemi tisíci lety.

Podle průzkumu Eurobarometru z roku 2005 41 procent Evropanů považuje astrologii za vědu, ona jí však není. V jiném průzkumu z roku 2001 potvrdilo 28 procent Američanů své přesvědčení o tom, že postavení hvězd může ovlivnit jejich životy.

Zmíněný článek dětem objasňoval, že zatímco astronomie je věda zabývající se vesmírem, astrologie se tváří, že umí předpovídat lidský osud na základě data narození. Nikdy se ale nedokázalo, že by skutečně fungovala a že by bylo moudré řídit se horoskopy.

Vynechali Hadonoše, aby to odpovídalo 12 měsícům

Starověcí astronomové pochopitelně neměli současné znalosti o pohybu Země, Slunce a jiných hvězd, rovněž neměli představu o obrovské rozlehlosti vesmíru.

Když Babylóňané před více než třemi tisíci lety vytvořili zvěrokruh, rozdělili jej na dvanáct stejných částí, aby odpovídal počtu měsíců v roce. Proto jedno souhvězdí, Hadonoše, vynechali. Na každý měsíc tedy připadalo jedno znamení, ale ani tehdy se nevázala jen k jednomu měsíci.

Je třeba si uvědomit, že souhvězdí jsou různě velká, proto ani nemohou být se Sluncem v souladu po stejně dlouhou dobu. Kvůli nepatrnému zakolísání zemské osy již souhvězdí nejsou ve stejné poloze jako před třemi tisíci lety.

Pomyslná linie míří na souhvězdí Panny po dobu 45 dní, ale na Štíra jen týden. Kromě dvanácti souhvězdí linie směřuje 18 dní i na vynechaného třináctého Hadonoše.

Například během červnového slunovratu před dvěma tisíci lety se Slunce vyskytovalo mezi souhvězdími Blíženců a Raka. Letos nicméně bylo mezi Blíženci a Býkem, v roce 4609 bude ze souhvězdí Býka přecházet do Berana.

Data znamení podle NASA vypadají nyní takto:

Kozoroh – 20. leden až 16. únor
Vodnář – 16. únor až 11. březen
Ryby – 11. březen až 18. duben
Beran – 18. duben až 13. květen
Býk – 13. květen až 21. červen
Blíženci – 21. červen až 20. červenec
Rak – 20. červenec až 10. srpen
Lev – 10. srpen až 16. září
Panna – 16. září až 30. říjen
Váhy – 30. říjen až 23. listopad
Štír – 23. listopad až 29. listopad.
Hadonoš – 29. listopad až 17. prosinec
Střelec – 17. prosinec až 20. leden

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků