Hlavní obsah
Foto: Novinky

Nadbytek vitamínů může zkrátit život, ukázala studie

Nejen nedostatek, nýbrž i nadbytek vitamínů může škodit. Dokazuje to finská studie, zveřejněná v časopise Archives of Internal Medicine. Vědci v ní shrnují výsledky zkoumání zdravotního stavu 38 tisíc starších žen z USA − padesátnic a šedesátnic, které byly ochotny sdělit, jaké vitamíny a minerály braly v posledních dvou desetiletích.

Foto: Novinky
Nadbytek vitamínů může zkrátit život, ukázala studie

Všechny měly dobrou výživu. Ačkoliv to tedy neměly zapotřebí, braly vitamínové doplňky stravy a minerály. Vědci zdůrazňují, že je konzumovaly, ačkoliv neměly žádný důkaz, že jim to nějak prospívá − prostě jen věřily křiklavým reklamám.

Výzkum ukázal, že zejména přípravky, obsahující multivitamíny, kyselinu listovou, vitamín B6, magnezium, zinek, měď a železo zvyšují riziko předčasné smrti. Zvýšení rizika úmrtí bylo sice poměrně nevelké - například pro uživatele pilulek se železem o 2,4 procenta - rostlo však s tím, jak velké dávky železa navíc jednotlivé ženy konzumovaly.

„Vzhledem k důkazům vidíme malé ospravedlnění pro obecné a rozšířené užívání potravinových doplňků,“ shrnul Jaakko Mursu a jeho tým z Východofinské univerzity.

Experti zdůrazňují, že lidé by měli mít dost vitamínů z vyvážené potravy. Brát něco navíc proto nedoporučují. Rozhodně tu podle nich neplatí zásada „čím více, tím lépe“.

Evropská komise v úterý navrhla zásady, jimiž se výrobci léků budou muset řídit při informování pacientů. Cílem je, aby lidé dostávali přesné, podložené informace místo zavádějících reklam. Nepotvrzené údaje musí být napříště předem prověřovány kompetentními orgány.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků