Hlavní obsah

Nový druh obří želvy objevili na souostroví Galapágy američtí vědci. O těchto želvách věděli delší dobu, všimli si, že jejich krunýř nemá tak kupolovitý tvar jako u těch ostatních. Definitivně jim objev podle agentury AP ale potvrdily až genetické testy.

Na Galapágách objevili nový druh želvy

Jde tak již o 15. druh obří želvy na tomto tichomořském souostroví náležejícímu Ekvádoru. Čtyři druhy již vymřely.

Podle bioložky Yaleovy univerzity Giselly Caccioneové byl nový druh zjištěn na ostrově Santa Cruz. Patří k němu pouhých 250 kusů. Na ostrově se vyskytuje ještě druh Chelonoidis porteri, který je zastoupen 2000 jedinci. Tato populace žije asi 10 kilometrů od nově objeveného druhu.

Nový druh dostal odborný název Chelonoidis donfaustoi na počest služebně nejstaršího správce parku Fausta Llereny Sáncheze. Žije na ostrově Santa Cruz na území asi 40 kilometrů čtverečních, oznámili vědci ve středečním prohlášení.

„Mají velmi příkrou přední část krunýře. Ten další druh ho má naopak víc plochý. U zadní části krunýře je to stejné,“ vysvětlil pro Reuters vědec Washington Tapia

Galapážské souostroví je izolovanou přírodní rezervací v Tichém oceánu vzdálenou asi tisíc kilometrů od ekvádorských břehů. Tvoří je 18 sopečných ostrovů, na nichž žijí endemické druhy, tedy zvláštními druhy zvířat, která se vyskytují pouze tam. Kromě mohutných suchozemských želv mezi ně patří i prehistoricky vyhlížející ještěři.
V roce 1835 na ostrovech strávil šest týdnů pozorováním živočichů britský přírodovědec Charles Darwin. Zřejmě právě na základě výsledků těchto pozorování uspořádal svou základní koncepci přirozeného vzniku a vývoje druhů evolucí, jejíž hlavní hybnou silou je přírodní výběr.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků