Hlavní obsah
 

Modifikovaný Boeing 747 vynesl raketu s nákladem a pak ji zdárně odhodil

Upravený Boeing 747 společnosti Virgin Orbit britského miliardáře Richarda Bransona ve čtvrtek úspěšně odstartoval z americké letecké základny Mojave Air and Space Port v poušti jižní Kalifornie. Cestoval s nosnou raketou pod křídlem, jejíž náklad zahrnoval satelity pro ministerstvo obrany USA, polskou společnost SatRevolution a mezinárodní firmu.

 
Modifikovaný Boeing 747 vynesl raketu s nákladem a pak ji zdárně odhodil

Podle webu SpaceNews letoun Boeing 747-41R Cosmic Girl odstartoval ve čtvrtek ve 22:39 SEČ – s nosnou raketou LauncherOne a deseti malými družicemi na raketě. Ty měly být poté daným nosičem dopraveny na kruhovou oběžnou dráhu s výškou 500 kilometrů a sklonem 45 stupňů.

„Včera (ve čtvrtek) ve 23:51:39 SEČ byla shozena z letounu Boeing 747-41R Cosmic Girl nosná raketa LauncherOne. Ta úspěšně dopravila na oběžnou dráhu sedm družic – TechEdSat 13, GEARRS 3, ADLER-1, SteamSat-2, STORK-3, PAN A a PAN B,” shrnul na svém Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Jednalo se o třetí let společnosti Virgin Orbit s družicemi pro zákazníky, připomněla agentura AP. Dva předchozí starty vynesly na oběžnou dráhu celkem 19 satelitů loni v lednu a v červnu.

První start Bransonovy společnosti, demonstrační let, se v květnu 2020 nezdařil.

Ne vše jde bez problémů

Richard Branson, známý majitel značky Virgin, např. se svou jinou firmou Virgin Galactic provádí komerční lety do kosmu.

Tato společnost nicméně loni v říjnu oznámila, že kvůli problémům se svou lodí odkládá komerční lety k hranicím vesmíru na třetí až čtvrtý kvartál roku 2022.

Mezitím míní vylepšit loď VSS Unity i letadlo VMS Eve, které ji vynáší. Po sdělení klesly akcie společnosti Virgin Galactic o 13 procent, uvedly tehdy CNBC a list Daily Mail.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků