Hlavní obsah
 

Miliony mrtvých ryb. Největší říční systém v Austrálii má vážné problémy

K záchraně největšího australského říčního systému, povodí toků Murray a Darling, je třeba urychleně něco dělat, varují experti. Zejména život v klíčové zásobovací řece Darling je ohrožen, pokud se během šesti měsíců nezlepší stávající podmínky, které už zabily miliony ryb, hlavně tresek. Za problémy může podle odborníků z Australské akademie věd hlavně sucho a nadměrné odčepávání vody.

 
Miliony mrtvých ryb. Největší říční systém v Austrálii má vážné problémy

Panel Australské akademie věd apeluje na politiky, že jsou nutné okamžité kroky k obnovení toků na jihovýchodě země.

Rozsáhlý systém Murray-Darling se rozprostírá v několika státech a je důležitým vodním i potravinovým zdrojem v Austrálii.

Foto: Mapy.cz

Vědci se na něj zaměřili po třech vlnách velkého úmrtí ryb v prosinci a lednu. Naposledy v lednu byl v povodí řek Murray a Darling nalezen více než milion mrtvých ryb. Podle úřadů uhynuly kvůli horku, poklesu hladiny a nedostatku kyslíku ve vodě. Vliv mohly mít také toxické řasy.

Pochybení říční správy?

„Naše šetření dokumentující uhynulé ryby zjistilo, že v řece Darling není dostatek vody, aby se mohlo předejít katastrofickým následkům,“ poznamenal Craig Moritz, předseda nezávislého panelu odborníků pověřený opoziční labouristickou stranou, aby vyšetřil situaci.

Mezi ryby, které nepřežily extrémní situaci v povodí Murray-Darling, patří i tento paokoun mramorovaný. Snímek je z ledna, pořízen byl u jezera Menindee při řece Darling.

Foto: AFP PHOTO / Office of Jeremy Buckingham MLC, Profimedia.cz

Problémy souvisejí se suchem, které postihlo vnitrozemskou východní část Austrálie, podle vědců k nim ovšem přispěly i závažné nedostatky ve správě a řízení říční sítě.

Moritz řekl, že analýza dat o srážkách a toku řek v posledních desetiletích poukazuje na nadměrnou spotřebu vody v zemědělských oblastech států Queensland a Nový Jižní Wales.

Ekologové viní úřady ze špatného hospodaření. „Příčiny, které vedly k této události, jsou interakcí mezi těžkým – ale ne bezprecedentním – suchem a nadměrným zneužíváním vody pro zavlažování,“ shrnul panel s tím, že dřívější uvolnění vody z jezer Menindee, které jsou napojené na řeku Darling a tvoří úložný systém, přispělo k nedostatku místních rezerv.

Pokud se do šesti měsíců nepodaří přijmout opatření ke zvýšení toku vody, byla by podle odborné zprávy ohrožena životaschopnost Darlingu, jakož i společenství, které jsou na něm životně závislé – tedy celý místní ekosystém.

„Řeka Darling umírá,“ varovali odborníci podle britského listu The Guardian.

Možnosti, co s tím dělat za stávajícího sucha, jsou ovšem podle úřadů omezené. Ministryně životního prostředí Melissa Priceová podle serveru Yahoo prohlásila, že pro zlepšení kvality vody je zapotřebí „výrazných srážek“ a že uvolnění většího množství vody do systému z přehradních hrází by podmínky nezlepšilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků